Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata indemnizatie bebe 2
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata indemnizatie bebe 2

Buna ziua. In iunie 2014 am nascut bebe 1, in mai trebuie sa ma intorc la munca din CCC 1 dar atunci voi fi insarcinta in 7 luni, urmand sa nasc in august bebe 2.
1. Cum procedez, intru direct in prenatal la aceeasi data la care trebuie sa incep munca? Ma incadrez in cele 126 de zile pre si post natal.
2. Indemnizatia pe care o iau acum este de 850 lei, voi avea aceeasi indemnizatie la bebe 2? sau va fi 85% din 850 lei?
Multumesc
1. Dupa ce se termina CCC1 faceti cerere catre angajator prin acre solicitati incetarea suspendarii contractului individual de munca (CIM) si reluarea activitatii.

2. - Cu aceeasi data cu care solicitati reluarea activitatii puteti sa prezentati certificat medical pentru concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).
- Pentru calcularea indemnizatiei pentru concediu de maternitate trebuie sa aduceti adeverinta de la AJPIS cu veniturile pe ultimele 6 luni de CCC1.

3. Pentru a intra in CCC2 veti proceda la fel cum ati procedat cand ati intrat in CCC1.

4. - Indemnizatia pentru CCC2 este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
- In aceste venituri intra veniturile din indemnizatia pentru CCC1 si din indemnizatia pentru concediul de maternitate.
- Indemnizatia pentru CCC2 nu poate fi mai mica de 600 lei lunar (la care se va adauga si alocatia de stat pentru copii).