avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate anghelada

Activitate anghelada

Buna ziua,
Am o garsoniera pe care doresc sa o inchiriez legal. As dori sa va intreb daca este posibil sa imi transmiteti un model cat mai bun de contract de inchiriere. Stiu ca se pot introduce si clauze gen: plata unor sume suplimentare daca nu pleaca chiriasii la expirarea contractului, clauze in caz de vanzare, etc... dreptul de a vizita locuinta o data pe luna, in caz de neplata sa nu platesc impozit la finante, sa pot rezilia contractul... etc.
As dori sa mai stiu daca , in afara de cei 16 % pe care tb sa ii platesc trimestrial, exista alte sume pe care tb sa le platesc la sf. anului.
Credeti ca ar fi necesara consultarea unui avocat pt incheierea acestui contract? Acum stau la socrii mei si am un bb de 10 luni. As dori sa inchiriez un an si ma tem sa nu am probleme la expirarea contractului. La inceput toti oamenii par draguti dar cand le zici ceva care nu le convine.... In plus garsoniera esre moderna si as dori sa stiu daca ma pot proteja cumva de eventuale pagube.
Unde trebuie sa merg pt o consultatie: avocat, notar, ca nu ma priocep deloc? Cam cat costa o sedinta de genul asta?

Am tot citit despre inchirieri de locuninte si deja ma doare capul, nici nu stiu daca sa inchiriez legal sau nu. Ca am observat ca sunt mult mai multe pb asa... of...:(

va multumesc pentru orice sfat.
Răspuns la discuția inchiriere garsoniera - ajutor
Multumesc pentru raspunsuri.

Vad ca totusi conditiile de reparare, bunuri pastrate etc nu sunt prea avantajoase pentru proprietar. Totusi la noi chiria nu este ca in Italia de ex, unde inciriezi un apartament cu 700 de euro min si atunci poti avea pretentii la ce a postat Ghola mai sus. Dar la noi chiria este modica, 150 200 de euro si nu poate acoperi toate daunele pe care le poate face chiriasul in locuinta. Banii astia chiar sunt doar pentru faptul ca are unde locui, insa alte obligatii trebuie sa le respecte, sa faca reparatiile din locuinta in caz ca strica ceva, sa inlocuiasca bunurile. Asa mi se pare normal, nu?:-/
Doresc sa inchiriez o garsoniera, modern mobilata si aranjata, cu utilitatia, acces internet, telefon, centrala etc...
Intrebarile mele sunt:
1. atunci cand voi incheia contractul de inchiriere pt a fi depus la finante, pot sa adauag la contract un fel de inventar al bunurilor din locuinta, adica sa fac poze care sa fie semnate dee ambele parti pentru a ma putea asigura ca, in caz de distrugere, chiriasul va inlocui bunurile respective ? Sa fie identice cu cele distruse (mobila, electrocasnice, etc)?
2. Pot pune diverse clauze gen: daca nu plateste utilitatile in 2 luni consecutive sa paraseasca fara preaviz locuinta, daca distruge ceva si nu le inlocuieste la fel, daca va deranja vecinii la fel... etc?
3. In caz de vanzare sa se rezilieze contractul, si sa gaseasca altceva in 15-30 de zile?
4. Daca doresc sa ma mut inapoi inainte de termen sa ii dau un preaviz sa caute altceva?

Impozitul am inteles ca este de 12% (sau cel putin atat tb sa platesc eu).

Se poate cere o garantie?

Se mai poate pune o clauza ca daca chiriasul nu este de gasit 2 luni si facturile nu sunt platite sa pot rezilia contractul si sa pot intra in locuinta? Cum se face acest lucru? cu Politia?

Iertati-ma daca pun prea multe intrebari , insa as vea sa stam cu parintii 1-2 ani si sa inchiriem garsoniera, insa imi este frica de oameni neseriosi. Plus ca tot ce avem in casa este nou si doresc sa ma asigur ca va avea grija de lucruri.

Multumesc