avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1021 soluții astăzi
Forum Activitate liliana ladaru

Activitate liliana ladaru

Răspuns la discuția Noua versiune REVISAL 5.0.8
Deci nu e obligatoriu sa fie intocmita (de ex. in cazul unei boli de lunga durata cum e TBC-ul,cand CIM este suspendat timp de 6 luni).
Inca o data va multumesc si apreciez ca deosebit de utile si corecte dpdv legal raspunsurile d-voastra.
Răspuns la discuția Noua versiune REVISAL 5.0.8
Va multumesc pt. promptitudinea raspunsului!
V-am adresat aceasta intrebare deoarece am avut o contrazicere,iar eu am sustinut acelasi lucru: in cazul concediilor medicale ( care apar inregistrate in pontaj, in statul de plata si in declaratii),fiind cazul suspendarii de drept, nu e necesara intocmirea unei decizii de suspendare CIM,decizia fiind un act unilateral al angajatorului.
Răspuns la discuția Noua versiune REVISAL 5.0.8
Va rog mult sa-mi raspundeti daca,in acest caz de concediu medical pe o perioada mai mare de 30 de zile,angajatorul trebuie sa faca decizie de suspendare cf.art.50"b",chiar daca nu se trece in Revisal?
BRAVO, FREELIS, pt. atentionare! Nu e primul caz de editare de informatii care nu mai sunt de actualitate, sa ma ierte persoana citata, nu vreau sa fiu nepoliticoasa, dar daca tot pierde timp incercand sa ajute, sa o faca si scriind corect!
Multumesc f. mult! Este mentionata in AA la un moment dat sintagma "tematica de pregatire anuala" si cred ca acopera neajunsul de a nu fi mentionata clar periodicitatea evaluarii ( la cati angajati sunt nici nu s-ar putea altfel!). Si totusi, aceasta evaluare se face oricum, sau doar in momentul unei concedieri colective? Am avut unele contraziceri cu insp.Ru de la alta societate si as vrea sa stiu un raspuns sigur (eu am sustinut ca da).
Inca o data multumesc pt. ajutor!
Buna ziua! Am rugamintea sa ma lamuriti daca am procedat corect in urmatoarea situatie: un salariat, angajat pe perioada determinata ( 15.03. - 15.06.11) solicita incetarea c.i.m. prin demisie (fara preaviz) incepand cu data de 15.06.11, data la care contractul de munca ii inceteaza de drept. Am considerat ca prevaleaza incetarea de drept (mai ales ca va putea beneficia si de somaj) si am emis decizia conf. art.56 lit."i" din C.M. (renumerotat). Este bine?
Va multumesc!
Multumesc f. mult, Freelis! Ma bucur ca mi-ati raspuns d-voastra ( urmaresc si ma informez de pe acest forum de 2 ani, inainte de a deveni inspector RU) pentru ca apreciez foarte mult raspunsurile concrete si bine gandite postate de d-voastra. M-au ajutat enorm, mai ales ca fiind noua in domeniu, chiar nu aveam pe cine sa intreb - s-a intamplat sa apelez la ITM si raspunsul lor sa creeze confuzii.
Daca imi permiteti, va pun si eu o intrebare in legatura cu evaluarea personalului.Am inteles in ce documente trebuie sa apara aceste criterii (am facut act aditional pt. toti salariatii angajati inainte de 1.05.11(firma are peste 700), iar metodologia a fost trecuta in act aditional la RI), ceea ce inca nu m-a lamurit este la cat timp se face aceasta evaluare.In C.Muncii nu este mentionat nimic, ca sa nu mai mentionez si faptul ca aceasta evaluare este un drept al angajatorului -art.40(1)- nu o obligatie = se poate interpreta ca daca vrea angajatorul, face evaluarea, daca nu,nu ( doar concedierea colectiva i-l obliga prin lege sa tina cont de evaluari).
despre care art.276 vorbiti? ca in codul muncii (renumerotat -si la care face referire d-na ) acest articol se refera la UE?!