avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1698 soluții astăzi
Forum Activitate marinhelga

Activitate marinhelga

buna seara,
in urma divortului s a stabilit custodie comuna iar locuinta copilului la tata, mama obligata la pensie de intretinere incepind cu luna martie 2013 , intrebare de ce trebuie sa platesc din urma in conditiile in care si eu am avut in grija si intretinere acest copil ?pot anula aceasta decizie in vreun fel?
Răspuns la discuția credit prima casa
pot sa accesez un credit prima casa in conditiile in care sotul detine o proprietate?eu nu sint proprietara bunului sau sint doar casatorita cu el, este bun propriu dinainte de casatorie
multumesc.
din fericire pt tine inca sint mici copiii, dar la 13, 14 ani ai sa vezi diferenta; ma ingrozesc urmatorii 3, 4 ani cu toate provocarile ce vor veni, din pacate ma astept la ceea ce este mai rau- droguri !!!de fumat a inceput deja....(:(:
avind in vedere situatia familiei mele(separata de sot dar locuim in aceeasi casa)urmeaza sa ma mut in alta locuinta) copilul minor ma infrunta,imi vorbeste urit, nu ma saluta, este de partea tatalui care nu ii refuza nimic- haine de firma, distractii, in timp ce eu ii cer sa invete, sa isi faca ordine la lucruri, sa citeasca...ce drepturi am eu ca parinte, ce pot face ca sa nu pierd copilul,ce drept am sa ii impun ceva atita timp cit celalalt parinte ii permite orice fara a se gandi la consecinte?bineinteles ca tot ceea ce eu interzic ii permite celalalt, a mai trecut cineva prin asa ceva?
deci, dau un avans si iau credit pt aceasta casa, la credit am cerut sa se ia in calcul doar venitul meu, la calcularea cheltuielilor familiei au inclus toti mebrii familiie- ma rog, deci eu fac un efort si suport creditul din veniturile mele iar cind voi termina de platit sotul are drepturi asupra bunului?aceasta este situatia reala, multumesc.
doamna avlil, realitatea este greu de ascuns avind in vedere ca este vorba de.... o casa!!!totusi, am voie, dreptul sa ma protejez, sa previn o nedreptate?sau trebuie sa astept ca ea sa se intimple si atunci sa nu mai pot face nimic? nu va cer consultanta gratuita daca spuneti ca este vorba de ,,know how" si secrete profesionale, daca doriti sa va spuneti parerea apreciez..=D>
asta ar fi o idee buna dar daca iau credit cum ar putea o ruda sa imi doneze banii?
buna ziua
doresc sa cumpar o casa la tara,dar banii sint in totalitate ai mei, cum procedez ca aceasta casa sa nu fie considerata bun comun, trebuie s adivortez?
multumesc.
Răspuns la discuția divort de sot care refuza
multumesc pt raspuns,inteleg ca se poate daca divortul este din culpa comuna- dar daca sotul nu este de acord cu formularea si contesta ?
buna ziua
exista posibilitatea ca doi soti fara copii s adivorteze daca unul dintre cei doi nu doreste divortul?ce ar trebui sa faca sotia care doreste divortul din moment ce sotul nu doreste divort prin acord?