avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate cetateanul1

Activitate cetateanul1

Autoritatile romane nu au facut nimic concret pentru a simplifica metodele de obtinere a autorizatiilor de constructie, a certificatelor de urbanism si altor avize necesare inceperii constructiei unui imobil.
Alergatura dupa toate aceste hartoage iti taie din elanul pe care il ai inainte de a incepe constructia casei. Printre multele autorizatii, avize, certificate si alte acte, se numara si acordul de mediu, fara de care nu poti obtine autorizatia de constructie.
CE ESTE ACORDUL DE MEDIU?
Acordul de mediu este decizia autoritatii competente pentru protectia mediului, care ofera titularului de proiect dreptul sa realizeze proiectul. Acordul de mediu este un act tehnico-juridic eliberat in scris prin care se stabilesc conditiile de realizare a proiectului, din punct de vedere al protectiei mediului.
Acordul de mediu este emis de Agentia pentru Protectia Mediului in vederea obtinerii autorizatiei de construire.
CAND SE SOLICITA ACORDUL DE MEDIU?
Solicitarea acordului de mediu este obligatorie pentru proiecte de investitii noi, pentru modificarea substantiala a celor existente, inclusiv pentru proiecte de dezafectare aferente activitatilor si/sau instalatiilor cu impact asupra mediului.
gasit in legislatie "

Deci in cazul unei amenajari minore a unei usi in locul ferestrei la o cladire existenta este clar ca nu sunt modificari majore, deci nu trebuie acord de mediu. Eu asa inteleg. Chiar nu este nimeni pe acest forum specializat in mediu ?
Am intrebat cu totul alceva, stiu de autorizatia de constructie dar am intrebat daca nu trebuie aviz , asa cum am gasit in legislatie pentru ce sa platesc 100 lei, repet alte APM elibereaza adeverinte GRATUIT, deci nu trebuie aviz, dar la noi in judet sunt alte norme asa cum vrea APM ? Doresc sa intreb si instanta, doresc sa primesc raspuns si de la APM, oare nu este incalcat dreptul la petitie ? Va rog lasati sa raspunda cei care sunt documentati, sau raspundeti la intrebarile puse de mine daca vreti sa ma ajutati. Cred ca se incalca legislatia si drepturile omului, nu credeti ? O sa revin cu articolele unde scrie clar ca nu trebuie aviz, atunci nu trebuie sa platesc nimic si nu voi platii atata timp cat consider ca sunt nedreptatit si aceasta agentie nu respecta legea si cetateanul . Ce aveti de spus ca nu raspunde la ce am solicitat, probabil ca stiu ca nu au dreptate si nu vor sa dea un raspuns in scris cu care sa ma pot adresa instantei, nu credeti?
Daca este cineva care cunoaste aceste reglementari va rog lamuriri cu privire la acest aviz de mediu, eu am gasit in legislatie ca pentru aceasta lucrare minora nu este necesar si nu este trecuta in lista lucrarilor pentru care trebuie acord mediu.
Agentia de mediu refuza sa raspunda la intrebarea pusa de mine, raspunde ca pentru acordul de mediu se plateste 100 lei. Asta am inteles, dar eu am solicitat o adeverinta din care sa rezulte ca nu este necesar acest acord. Nu sunt de acord sa platesc 100 lei o suma nejustificat de mare pentru o adeverinta daca nu trebuie acord atunci nu este normal sa platesc. Este un abuz din partea agentiei, adica consider ca sunt furat de aceasta agentie care cere 100 lei pentru un serviciu care nu trebuie prestat. Aici este problema, suntem furati pe fata, nu primim raspuns la cele solicitate si doresc sa se lamureasca aceasta situatie, cred ca nu trebuie sa platim doar ca asa ni se cere, ajunge cu abuzurie, doresc sa fiu informat corec. De ce alte agentii din tara nu cer acest acord pentru amenajarea unei usi in locul ferestrei existente la o cladire executata si elibereaza gratuit acele adeverinte ? Oare legea nu este aceiasi pentru toti ? Va rog ajutor in aceste probleme, de ce nu primesc raspuns clar de la agentia de mediu judeteana si nici de la Agentia Nationala de Mediu Bucuresti unde am trimis o adresa fiind nemultumit ca nu primesc un raspuns clar in conformitate cu legea. Aceste agentii nu sunt obligate sa ne raspunda si sa ne informeze corect ? De ce se cer bani nejustificat, oare si pentru a primii raspuns trebuie sa platim ? Chiar nu se poate face nimic cu aceste taxe impuse nejustificat pe care nu mai suntem dispusi sa la platim ?
Doresc sa amenajez o usa in locul ferestrei existente la o cladire si consider ca este nejustificata solicitarea avizului de mediu de catre urbanism si APM.
Am solicitat conform Legislatiei, eliberarea unei adrese de catre APM din care sa rezulte ca nu este necesar avizul pentru aceasta amenajare care nu perturba sub nicio forma mediul.
Am gasit in Legislatie ca acordului de mediu este obligatorie pentru proiecte de investitii noi, pentru modificarea substantiala a celor existente, inclusiv pentru proiecte de dezafectare aferente activitatilor si/sau instalatiilor cu impact asupra mediului , deci nu trebuie pentru aceasta amenajare.
Nu inteleg de ce APM refuza eliberarea acestei adrese si solictita taxa de 100 lei pentru elibereare acord.
Nu am cerut acord pentru ca consider dupa cum am vazut in Legislatie ca nu este necesar, mai mult am gasit articole de la diverse agentii APM care elibereaza aceste adeverinte in cazuri similare cand se cere de catre Primarie in Certificatul de Urbanism acord mediu dar nu este necesar.
Oare nu se poate face nimic concret pentru a simplifica metodele de obtinere a autorizatiei de constructie, fara a alerga si mai ales a platii sume nejustificate pentru avize solicitate de urbanism . De ce trebuie sa fim trimisi dupa toate aceste avize care in cele mai multe cazuri nu sunt necesare ?
Nu pot sa inteleg de ce se solicita acest acordul de mediu pentru o amenajare banala la o locuinta existenta, daca in Legislatie se prevede clar ca nu trebuie solicitat.
Oare a fost schimbata Legea sau este un abuz din partea Primariei si APM care doreste sa ne taxeze obligatoriu cu 100 lei pentru o stampila, pentru o adresa care ar trebui eliberata gratuit daca nu este necesar acest acord.
Va rog sa ma ajutati in acest caz, ce pot sa fac, unde sa sesizez aceste anomalii care nu sunt benefice mai ales in aceasta perioada de criza cand banii sunt castigati cu greu si nu este corect ca pentru orice adeverinta sa fim furati cu 100 lei. Este prea mult pentru o banala adeverinta, acum in criza. Am cerut APM printr-o adresa trimisa pe email sa ma informeze corect daca este sau nu necesar acordul in acest caz, dar nu am primit decat un raspuns ca acordul costa 100 lei , pentru alte informatii sa ma deplasez personal la APM care este in alta localitate.
Consider ca am dreptul sa fiu informat corect la cele solicitate de catre APM prin raspuns tot pe email.
Oare la eliberarea cerificatului de urbanism cei din primarie nu trebuie sa cunoasca legislatia si sa solicite doar ce este obligatoriu in functie de lucrare? ; trebuie sa ceara chiar toate avizele trecute in formular sa fim pusi in situatia de a platii la toate regiile si agentiile 100 lei pentru fiecare semnatura fara rost. Va rog un sfat . Multumesc anticipat.