avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 340 soluții astăzi
Forum Activitate calind

Activitate calind

Buna ziua

Va cer un sfat in urmatoarea chestiune. Locuiesc in apartamentul bunicii mele, care a decedat in mai, anul acesta. Ea demarase procedurile pentru a-mi lasa mie apartamentul dar nu a apucat sa le finalizeze. Mostenitorul de drept e mama mea, care e de acord sa-mi cedeze apartamentul. Buletinul meu expira in mai putin de o luna, ceea ce creeaza o situatie ciudata. E posibil sa facem procedurile pina expira buletinul (am inteles ca daca expira in mai putin de o luna pot fi probleme)? Sau ma va lua mama mea in spatiu (pe adresa bunicii) ca sa-mi pot reiinnoi buletinul, dupa care vom continua cu cedarea?

Apoi, in ce consta exact procedura de cedare a apartamentului? Bunica mea a refuzat sa-mi explice detaliile, mi-a spus ca se ocupa ea si nu am avut niciodata de-a face cu asa o situatie.

Va multumesc anticipat.
Nu am pus la indoiala cunostintele dvs. dar mi s-a parut ciudat ca avocatul a spus altceva. E drept, nu a putut invoca vreun temei legal, aprecieri de tipul "asa se face" nu valoareaza nimic dpdv al legii.

Din punctul meu de vedere lucrurile sint clare, exprimarea din CM este neinterpretabila, eu am semnat un CIM la care nu s-au adaugat acte aditionale.

Multumesc pentru sfat, mi-a fost de real ajutor.
Am contactat o cunostinta avocat care mi-a spus ca totusi sint obligat sa stau 20 de zile. Nu mai inteleg nimic, care e autoritatea care ma poate lamuri?
Multumesc pt. raspuns

Avind in vedere conflictul, firma pretinzindu-mi sa stau 20 de zile, cui trebuie sa ma adresez?
Buna ziua

Sint intr-o situatie mai ciudata: mi-am dat demisia fix pe 1 mai, prima zi de intrare in vigoare a noului cod al muncii, ffind angajat de 2 ani. Angajatorul sustine ca trebuie sa stau 20 de zile lucratoare in preaviz dar nu mi-a putut oferi o explicatie, specificind doar ca "fiecare interpreteaza in alt fel". Ce spune legea despre aceasta situatie, trebuie sa stau 15 zile calendaristice sau 20 zile lucratoare?


Multumesc anticipat.