avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate tehnicianu

Activitate tehnicianu

Este legal sa se faca gratar in curtea blocului?
La noi in curtea blocului , cativa vecini printre care si administratorul, au montat un gratar in spatiul amenajat ptr tomberoane gunoi si aproape saptamanal fac gratare fara sa anunte nimic, iar noi fraierii care avem rufele la uscat tre sa le spalam din nou de la fum si miros.Au fost doua spatii ptr gunoi unu este cu tomberoane si unul locul lor privat unde fac gratare , stau la bere chefuri. acum au inceput sa -i faca acoperis un fel de (tarc acoperit). Blocurile sunt construite pe teren privat nu al primariei, exista vreo lege ceva ?
ce idee stralucita, cum de nu mi-a trecut prin cap!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
#-o #-o eu ce tot balmajesc pe aici, NU VREA PRES. DE ASOCIATIE SA IMI DE CARTELA, crezi ca daca se putea sa imi fac telec ma pierdem timpul.
As dori sa raspunda doar pesroanele competente!!!
Multumesc..........
Deci, cand m-am mutat in bloc aveam masina si parcam in curtea blocului, care este proprietatea particularului care a facut blocurile.Nu a cumparat nimeni spatiu de parcare, nu s-au dat locuri de parcare de catre nimeni , portile le-au facut sa nu mai parcheza persoane straine, de la blocurile vecine si sa parcheze doar proprietarii.
Eu ca proprietar indiferent daca am sau nu masina cred ca am dreptul la telecomanda, e ca si cum nu ar vrea sa imi dea cartela de acces in bloc la interfon.
(Daca vine firma sa imi puna termopane pe unde intra ? sare gardul?) :)):(( :))
In contract e stipulat ca detin apartamentul si suprafata indiviza de 30,5mp.
Amdrept la telecomanda si acces in curte cu masina?
Scuze pentru insistenta.
Locuri de parcare sunt aproximativ 30, am uitat sa precizez ca terenul a fost cumparat de un particular care a construit aceste blocuri pe el.A vandut separat apartamentele, dar fara locuri de parcare , deci cred eu ca este suprafata comuna.terenul este proprietate privata.
Inca o intrebare , administratorul mi-a spus ca au votat jumatate +1,adica 42 de propr.deci in total au fost aproximativ 80 care au votat(participat)
E normal sa intrebe toti proprietarii daca sunt de acord, sau doar pe cei prezenti la sedinta.Cine trebuie sa decida?
Buna ziua, sunt proprietar al unui apartament in contractul caruia se mentioneaza ca s-a transmis in coproprietate fortata si perpetua suprafata indiviza de 16,56 mp,din 1100mp; reprezentand supraf aferenta spatiilor comune ale intregului imobil,(blocul 3) si suprafata indiviza de 30,25 mp din terenul aferent imobilului in suprafata indiviza de 2000mp.
mentionez ca sunt trei blocuri lipite in forma literei" U " ce formeaza o curte interioara
care a fost inchisa cu porti motorizate (cu telecomanda) si sistem video de catre asociatie. (este si o portita de acces persoane).
Presedintele asociatiei a pus un anunt prin care specifica, ca proprietarii care doresc telecomanda sa se inscrie la asociatie in 30 de zile, deoarece se spune ca toate cheltuielile ( sistem motorizat pt porti+ telecomenzi si sistem de supraveghere video) sunt suportate de persoanele inscrise.
Atunci nu m-am inscris ca nu aveam masina, iar acum dupa aproape 2 ani cand am
solicitat o telecomanda mi s-a spus ca nu se mai poate ,si ca raman doar cei care s-au inscris la inceput adica 42 de proprietari,deoarece asa au hotarat ei .
In cele trei blocuri sunt 200 apartamente.
Este legal cum au procedat ?
Eu am dreptul la telecomanda(sa intru cu masina)?
Cativa proprietari si-au montat placute cu nr de inmatriculare la locurile pe care si le-au ales ei si blocheaza pe cel care parcheaza in locul sau.Au acest drept?
Cui trebuie sa ma adresez daca nu este legal ce fac ei?
Va multumesc !!!