avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate mocsar nicolae

Activitate mocsar nicolae

Buna ziua, sint constructor de bazine circulare , mandatar al brevetului "bazine circulare lemn/folie " atat pe flux cit si sistem recirculant.Singura solutie sa va apucati de constructie fara probleme este sa scoateti temporar din circuit agricol doar suprafata bazine + cladire ( adapost tehnologic ) . Legea 34 sa modificat cititi legea 214 art 5 si 12 .Prima data mergeti la APIA sa cereti informatia daca terenul a beneficiat sau nu de plati agromediu aferente masurii 214. -sa sperati ca raspunsul este negativ !!! Directia Agricultura din Judetul Dv cereti sa va dea o confirmare scrisa stampilata ca "piscicultura in ansamblu este o activitate din ramura agricultura al economiei nationale ". Dosarul Dv la Ministerul Agriculturii ( depus la Dir Agr Judet) nu va fi aprobat doar daca este insotit de studiu pedologie.In momentul cind aveti scoaterea temporara din circuit agricol consiliu judetean va elibera CU pentru infiintare ferma piscicola .Doar dupa asta platiti taxa pentru studiu hidro la Apele Romane. Cind ati terminat constructia reintroduceti in circuit agricol. NON sens dar adevarat , scoatem dupa care reintroducem, destinatia terenului suprinzator a ramas acelasi doar ca nu va fi pasune ci ferma piscicola ..tot in agricultura ramane.....
Am o prietena buna de familie si doresc sa-l ajut- cu copii gemeni de 6 ani nu a primit pensie alimentara. Tatal a recunoscut copii , viziteaza rar si atat.Acum a fost prostita sa vanda garzoniera ( paraseste la sfarsitul lunii ) unde a crescut cei 2 copii , si sa se mute in locatie lui alt judet alt oras , unde el detine apartm cu 3 camere , dar surpriza nu la primit in apartementul lui, atutudine schimbata si pentru banii pe care detine nu poate cumpara alceva acolo. Acum este nevoit sa se mute la mama inapoi unde are situatie buna pentru a creste pe copii.A fost amenintat ca neavand resedinta stabila , daca actioneaza in judecata pentru orice , va pierde copiii. Nu are apartament dar are bani pentru ca in sfarsit sa dea in judecata pentru tot acesti ani de suferinta. Sfatuiti-ma unde si cum sa incepem. Cu deosebita consideratie ,M. N.
firma are datorii la finante si stoc.Asociatul unic si proprietarul acealsi persoana ma suspendat din functia de administrator in 2010 , semnat pdf scrisoare. Acum in 2011 ma somat oficial prin avocat pentru acelasi lucru. Ce drepturi am de a iesi din firma adica pot sa-mi dau demisia doar cu semnatura mea la registrul Comertului sau trebuie sa semneze proprietarul .
Multumesc,mm.