avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate luminigeorgia

Activitate luminigeorgia

nu spun ca nu este rentabil sa mai platesc. doar ca situatia financiara este precara. creditele toate au foat facute in franci elvetieni. la cel ipotecar rata este de 540 franci. daca acum 4 ani asta insemna 1200 ron acum inseamna 2000ron iar salariile au scazut si ele. momentan mai am 15 luni de oferta din partea bancii sa platesc o rata doar de 300 franci lunar. insa la finalul acestei perioade cand rata va reveni la normal, nu voi mai reusi s-o mai achit. sunt perfect constienta de consecinte insa nu ma ajuta prea mult. oricum momentan am 30% proprire pt primul credit, cel de la banca2, care a fost transferat la kruk international. insa deoarece nu/mi permit sa fac o intelegere financiara cu ei, propunerea lor fiind de a achita o rata lunara de 1000ron lunar pe termen de 7 ani plus un avans de 10procente, proprirea si ipoteca rang II raman inca in vigoare. nu vad solutii si nici macar alte variante.
multumesc inca o data pt raspuns. o zi buna.
da. este vorba despre persoana fizica. multumesc pentru raspunsusri
buna ziua. va descriu o problema mai delicata in speranta ca voi afla niste informatii utile.
in 2008 am luat un apartament cu credit ipotecar (banca1). in aceeasi perioada am facut si un credit nevoi personale( banca 2). intre timp creditul de nevoi personale nu a mai fost achitat, s-a trecut la procedura de executare silita cu blocare si proprire pe toate conturile, venituri 30%, insa si cu notificare in cartea funciara a apartamentului ca millenium are ipoteca rang II asupra apartamentului, rangul I revenind bancii 1.
intrebarea mea ar fi in cazul in care declar procedura de faliment la banca1 , deoarece nu mai reusesc sa achit nici acest credit, afecteaza cu ceva acel rang II care il detine banca 2? stiu ca banca ce detine ipoteca imi va pune si ea proprire pe venituri aferenta diferentei ce ramane din vanzarea apartamentului pana la suma datorata.
sau as putea sa sper in acordarea legii falimentului in romania si astfel sa scap doar cu proprirea la banca 2?
multumesc.
Răspuns la discuția Cuantumul pensiei anticipate
1. in cazul in care as intra in somaj cu intreruperi pe caz de concediu medical ca sa mai treaca 1 an si 2 luni ma pot pensiona anticipat apoi?
2. daca sunt pensionata anticipat partial, cand voi ajunge la limita de varsta legala de pensionare si se recalculeaza valoarea pensiei, ma afecteaza negativ, financiar vorbind, acesti 4 ani in care am luat o pensie mai mica cu 40%?
multumesc.
Buna ziua. Sunt nascuta in 1955, am 56 ani, am 36 ani vechime in muca, lucrez intr-un spital la sectia sterilizare( din cauza conditiilor de munca am programul redus la 7 ore zilnic). Momentan salariul net este de 900 ron.Doresc sa ies la pensie anticipat cat mai repede. Imi puteti spune cam cat voi avea pensia? Va multumesc mult si v-as fi recunoscatoare pt. un raspuns cat mai rapid.
Si daca ies anticipat la pensie penalizarea de 0,75% pt fiecare luna de anticipare ramane aceeasi pe parcursul celor 4 ani sau pensia mea va creste lunar avand in vedere ca scade numarul de luni anticipate?