Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cuantumul pensiei anticipate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cuantumul pensiei anticipate

Buna ziua. Sunt nascuta in 1955, am 56 ani, am 36 ani vechime in muca, lucrez intr-un spital la sectia sterilizare( din cauza conditiilor de munca am programul redus la 7 ore zilnic). Momentan salariul net este de 900 ron.Doresc sa ies la pensie anticipat cat mai repede. Imi puteti spune cam cat voi avea pensia? Va multumesc mult si v-as fi recunoscatoare pt. un raspuns cat mai rapid.
Si daca ies anticipat la pensie penalizarea de 0,75% pt fiecare luna de anticipare ramane aceeasi pe parcursul celor 4 ani sau pensia mea va creste lunar avand in vedere ca scade numarul de luni anticipate?
luminigeorgia, utilizator
luminigeorgia a scris:
Momentan salariul net este de 900 ron.Doresc sa ies la pensie anticipat cat mai repede. Imi puteti spune cam cat voi avea pensia? Va multumesc mult si v-as fi recunoscatoare pt. un raspuns cat mai rapid.

La intrebarea "care va fi cuantumul pensiei" nu am un raspuns si nu cred sa aiba cineva vreunul corect. Un raspuns corect nu puteti primi decat de la o persoana care are acces la aplicatia informatica de calcul a pensiilor.

Cuantumul pensiei depinde de toate veniturile si stagiile realizate de-a lungul intregii perioade de activitate, de perioadele asimilate etc. Nu am cum sa cunosc aceste date si nici nu detin aplicatia informatica de calcul a pensiilor.

luminigeorgia a scris:
Si daca ies anticipat la pensie penalizarea de 0,75% pt fiecare luna de anticipare ramane aceeasi pe parcursul celor 4 ani sau pensia mea va creste lunar avand in vedere ca scade numarul de luni anticipate?

Potrivit carei prevederi legale? :) Nu exista prevedere legala, prin urmare procentul de diminuare va ramane acelasi pana cand veti trece la pensie pentru limita de varsta.

Daca mai lucrati aproximativ 2 ani (n-ati precizat luna nasterii), puteti beneficia de pensie anticipata, pensie al carei cuantum nu este diminuat. Categoria de pensie despre care scrieti in mesajul dvs. este pensia anticipata partiala.
Va rog sa scrieti in acelasi topic (folositi butonul "raspunde" ), ca sa pot urmari toate intrebarile si raspunsurile si ca sa primiti, atat cat se poate, un raspuns corect.

luminigeorgia a scris:
Buna ziua.
Am 56 ani si doua luni, nascuta in 18 martie 1955, vechime in munca 36 ani si 10 luni si doresc sa ma pensionez. Ma intereseaza, daca as mai lucra 1 an si 2 luni, m-as incadra la pensie anticipata, se mai aplica vreo penalizare ca in cazul pensiei anticipate partial la care ma incadrez acum? Va multumesc.

Ca sa beneficiati de pensie anticipata trebuie sa depasiti cu cel putin 8 ani stagiul complet de cotizare de 30 de ani, adica sa realizati un stagiu de cotizare de 38 de ani.

Pensia anticipata si pensia anticipata partiala sunt doua categorii distincte de pensie. Asa cum am scris si in mesajul anterior, cuantumul pensiei anticipate nu se diminueaza. Numai cuantumul pensiei anticipate partiale se diminueaza. Prevederile legale sunt art. 62, alin. (4) si art. 65, alin. (4) din Legea nr. 263/2010.

Raspunsul scurt la intrebarea "se mai aplica vreo penalizare in cazul pensiei anticipate?" este "nu".
Gabriela Pintea, Consilier juridic
1. in cazul in care as intra in somaj cu intreruperi pe caz de concediu medical ca sa mai treaca 1 an si 2 luni ma pot pensiona anticipat apoi?
2. daca sunt pensionata anticipat partial, cand voi ajunge la limita de varsta legala de pensionare si se recalculeaza valoarea pensiei, ma afecteaza negativ, financiar vorbind, acesti 4 ani in care am luat o pensie mai mica cu 40%?
multumesc.
luminigeorgia a scris:
1. in cazul in care as intra in somaj cu intreruperi pe caz de concediu medical ca sa mai treaca 1 an si 2 luni ma pot pensiona anticipat apoi?

Bineinteles, este o idee foarte buna. Perioada in care beneficiati de somaj este stagiu de cotizare.

luminigeorgia a scris:
2. daca sunt pensionata anticipat partial, cand voi ajunge la limita de varsta legala de pensionare si se recalculeaza valoarea pensiei, ma afecteaza negativ, financiar vorbind, acesti 4 ani in care am luat o pensie mai mica cu 40%?

Nu are cum sa va afecteze, doamna. Sigur, ideal ar fi sa lucrati in loc sa beneficiati de pensie anticipata partiala. In acest caz veniturile realizate ar majora punctajul mediu anual si, implicit, cuantumul pensiei.

Cand treceti la pensie pentru limita de varsta, pensia se recalculeaza prin eliminarea diminuarii si prin adaugarea perioadelor asimilate si a eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de suspendare a platii pensiei anticipate partiale.