avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate gsorin

Activitate gsorin

Discuție Impozit cesiune
speta este urmatoarea:
o persoana fizica da cu titlu de imprumut altei persoane fizice o suma de bani fara dobanda si fara alte comisioane . Dupa aceea creditorul nu mai poate sa-si recupereze suma imprumutata si isi cesioneaza cu titlu oneros altei persoane fizice creanta care o avea fata de debitor , la un pret mai mic decat valoarea creantei- a sumei imprumutate .In acest caz cedentul - persoana fizica plateste impozit pe pretul incasat din cesiunea de creanta ? Cu multumiri !

speta este urmatoarea:
o persoana fizica cesioneaza cu titlu oneros altei persoane fizice o creanta , la un pret mai mic decat valoarea creantei .In acest caz cedentul - persoana fizica plateste impozit pe pretul incasat ? Cu multumiri !

vreau o clarificare ,.......daca se poate a unei spete !
in iunie 2009 am cumparat de la doua persoane diferite , pe mine persoana fizica , doua imobile (case ) impreuna cu terenul aferent .
prima casa era in curs de executie , iar a doua casa am cumparat-o cu tot cu mobila din ea si electrocasnice , aceasta fiind constructie noua ,data in folosinta prima data in 2008 .
datorita faptului ca eram in negociere pentru cumpararea unui sediu , si vanzatorul mi-a acceptat oferta dupa ce am ramas fara bani, a trebuit sa vand cele doua case .
prima data am vandut , dupa 20 de zile de la cumparare , casa in curs de executie la acelasi pret cu care am cumparat-o , si in acelasi stadiu fizic , pretul fiind de 45.000 euro , dupa aceea in septembrie 2009 am vandut cealalta casa , cu tot cu mobila din ea si electrocasnice , la un pret cu care am cumparat-o plus 5.000 lei (eu suportand toate taxele notariale )
din vanzarea celor doua case am cumparat in decembrie 2009 spatiul de sediu cu pricina.
doresc sa-mi spune-ti daca datorez TVA la stat , pentru cele doua vanzari a celor doua case


vreau o clarificare ,.......daca se poate a unei spete !
in iunie 2009 am cumparat , pe persoana fizica , doua imobile (case ) impreuna cu terenul aferent .
prima casa era in curs de executie , iar a doua casa am cumparat-o cu tot cu mobila din ea si electrocasnice , aceasta fiind constructie noua ,data in folosinta prima data in 2008 .
datorita faptului ca eram in negociere pentru cumpararea unui sediu , si vanzatorul mi-a acceptat oferta dupa ce am ramas fara bani, a trebuit sa vand cele doua case .
prima data am vandut , dupa 20 de zile de la cumparare , casa in curs de executie la acelasi pret cu care am cumparat-o , si in acelasi stadiu fizic , pretul fiind peste 35.000 euro , dupa aceea in septembrie 2009 am vandut cealalta casa , cu tot cu mobila din ea si electrocasnice , la un pret cu care am cumparat-o plus 5.000 lei (eu suportand toate taxele notariale )
din vanzarea celor doua case am cumparat in decembrie 2009 spatiul de sediu cu pricina.
doresc sa-mi spune-ti daca datorez TVA la stat , pentru cele doua vanzari a celor doua case
vreau o clarificare ,.......daca se poate a unei spete !
in iunie 2009 am cumparat , pe persoana fizica , doua imobile (case ) impreuna cu terenul aferent .
prima casa era in curs de executie , iar a doua casa am cumparat-o cu tot cu mobila din ea si electrocasnice , aceasta fiind constructie noua ,data in folosinta prima data in 2008 .
datorita faptului ca eram in negociere pentru cumpararea unui sediu , si vanzatorul mi-a acceptat oferta dupa ce am ramas fara bani, a trebuit sa vand cele doua case .
prima data am vandut , dupa 20 de zile de la cumparare , casa in curs de executie la acelasi pret cu care am cumparat-o , si in acelasi stadiu fizic , pretul fiind peste 35.000 euro , dupa aceea in septembrie 2009 am vandut cealalta casa , cu tot cu mobila din ea si electrocasnice , la un pret cu care am cumparat-o plus 5.000 lei (eu suportand toate taxele notariale )
din vanzarea celor doua case am cumparat in decembrie 2009 spatiul de sediu cu pricina.
doresc sa-mi spune-ti daca datorez TVA la stat , pentru cele doua vanzari a celor doua case