avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Activitate alpine_clarion

Activitate alpine_clarion

Răspuns la discuția Citatie DNA in calitate de martor
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Pot veni ei sa va ia daca nu va prezentati.
Daca nu aveau nevoie de declaratia dvs. nu va citau.


Sa inteleg ca pot sta linistit,nu voi fi amendat ca nu m-am prezentat,in cel mai rau caz vor veni ei dupa mine?
Răspuns la discuția Citatie DNA in calitate de martor
PARCHETUL DE PE LANGA INALTA CURTE DE CASATIE SI JUSTITIE DIRECTIA NATIONALA ANTICORUPTIE Str. Stirbei Voda Nr 79-81 Sector 1.
Cu ce bani ajung eu acolo? sunt 350 km care ma despart de acest Parchet.
Răspuns la discuția Citatie DNA in calitate de martor
Eu cu cine trebuie sa iau legatura? Nu cunosc niciun avocat si nu stiu nici la ce Parchet trebuie sa merg?
Buna seara, azi dimineata am gasit in cutia postala o citatie de la dna sectia de combatere a infractiunilor de coruptie savarsite de militari in care sunt chemat in calitate de martor, in cauza privind procesul penal nr 49/p/2012. Mentionez ca citatia nu a fost recomandata si nu am nici date de contact.
Problema este ca trebuie sa ma prezint la Bucuresti, eu sunt din provincie si nu am bani de transport, in cazul acesta ce fac?
Ca fapt divers, nu cunosc pe nimeni din acel dosar.
Ce se intampla daca nu ma prezint? Cu cine trebuie sa iau legatura pentru a anunta ca nu am bani de transport?
voi plati amenda deoarece este foarte mica, dar conform Art.63. punctul 2 ,politistul nu are dreptate:

2) Nu se consideră oprire:

a) imobilizarea vehiculului atât timp cât este necesară pentru îmbarcarea sau debarcarea unor persoane, dacă prin această manevră nu a fost perturbată circulaţia pe drumul public respectiv;

in cazul in care ar avea probe video, nu face altceva decat sa ma avantajeze in instanta!
martor am si persoana care a coborat din auto si care a venit langa noi sa-i explice politaiului ce s-a intamplat.,
buna ziua!

Ieri, am oprit autovehiculul in dreptul semnului "Oprirea Interzisa" pentru a cobori un pasager. Mi-am continuat drumul, iar dupa 150 de metri am fost oprit de catre un agent de circulatie care mi-a intocmit proces verbal si m-a amendat.
In procesul verbal a scris:
" A oprit voluntar auto marca xxxx cu numarul xxx pe sos Albesti in dreptul Pietii Ivancea in zona de actiune a indicatorului Oprirea Interzisa montat in dreptul APFM ARGES. In masina se mai afla o persoana de sex feminin."
La mentiuni am scris: "Am mentiuni: distanta intre masina de politie si locul unde am oprit foarte mare (100-150m). Nu am oprit sau stationat.

Mentionez ca era Duminica si zona era slab circulata, iar agentul de circulatie era singur.
Am vre-o sansa sa castig contestatia?