avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate marimar114

Activitate marimar114

Va multumesc pt raspuns dar va rog sa-mi spune-ti in ce masura ma poate afecta daca face act de folosinta, si inca ceva daca ei au dreptul sa perceapa chirie sau sa dea spre folosinta altei persoane locuinta oare nu au si obligatii de intretinere a acesteia inclusiv de a participa cu o cota in plata impozitului? Ei nu au contribuit cu nimic la intretinerea locuintei si nici nu au mai platit impozit de 20 de ani de cand stam noi in casa si nici cumnata mea .Iar o alta intrebare ar fi : daca au dreptul total de folosinta asta poate insemna ca pot sa ne ceara noua sa le platim chirie sau sa parasim locuinta iar ei sa o dea spre folosinta altcuiva ?
Buna ziua,doresc o lamurire privind dreptul de uzufruct viager.Ca sa fiu mai bine inteleasa incerc sa fiu mai explicita pt ca este putin mai complicat.In anul 2009 socrii mei ne-au facut contract de vanzare-cumparare pe casa si curte(unde locuim noi,socrii nu au stat cu noi nici o data avand alta locuinta), ei avand drept viager.Tot atunci au facut si cumnatei mele contract de vanzare-cumparare pe locuinta in care stau ei si pe terenul de pe langa casa ,ei avand si in acest contract drept de uzufruct viager.Problema este ca aceasta cumnata foloseste o camera din locuinta noastra, socrii nu au locuit nici o data ( de cand suntem casatoriti,adica 20 de ani) cu noi desi si-au exprimat de la inceput dorinta ca asupra acestei camere sa aiba ei dreptul cat traiesc.Pe noi nu ne deranjeaza dreptul lor de uzufruct viager, ci doar faptul ca fiica lor ( care are la randul ei act pe cea de-a doua locuinta) foloseste aceasta camera,mai are ea dreptul la locuinta noastra ? socrii au dreptul a da spre folosinta acesta camera altei persoane? Daca eu ii interzic cumnatei mele sa mai locuiasca in casa socrii imi pot strica actul?
Buna ziua, am o mare problema cu un card de cumparaturi, in anul 2008 sotul meu a fost '' racolat'' de o angajata a unei banci,care a venit la firma unde lucra sotul si a prezentat oferta ei - un card de cumparaturi cu 3 salarii pe el ( pe atunci sotul avea 1600 lei iar acum i-a scazut salariu la 680 lei /luna) deci o valoare de 4300 lei pe card,aflandu-ne in situatia de a nu ne mai descurca cu banii ( eu am ramas fara serviciu si avem 2 copii) am apelat la acest card folosind toata suma.Din octombrie 2010 nu am mai facut nici un fel de tranzactie de pe acest card depunand lunar ( am mai intarziat uneori cu plata din cauza ca sotul nu mai primeste salariu la timp) suma minima de plata specificata pe extrasul de cont care ajungea si pana la 300 lei pe luna.Am facut un calcul si a rezultat ca am platit din octombrie 2010 pana in ianuarie 2012 suma de 3072 lei dar spre surprinderea noastra nu a scazut din datorie decat 8,79 lei.Din ianuarie nu am mai putut plati ,fiinca sotul nu a luat salariu decat o data de atunci,iar banca tot suna si ne someaza,chiar eu am raspuns intr-o zi la telefon si i-am explicat ca nu putem plati si ca nu este corect cu procedeaza ei raspunsul ei a fost citez '' doamna ,daca sotul ia salariu asa de rar iar dvs nu aveti serviciu ,cu ce traiti,cu aer, pe mine nu ma intereseaza ce face-ti dar platitiva datoria'' i-am raspuns '' ce vreti doaman sa fac sa dau in cap la cineva'' replica ei a fost '' daca considerati ca asa va puteti plati datoria nu aveti decat''.O data pe saptamana suna si ne someaza.Ce se poate intampla daca nu mai putem plati ,se ajunge in instanta, se poate pune sechestru pe bunuri? Sotul nu a girat cu nimic.Si inca o problema,cand i-au dat cardul au uitat sa-i dea si contractul .
Este corect ca banca sa nu scada din datorie si bani pe care i-am platit pana acum sa fie doar comisioane si dobanda(stiu ca dobanda de 27% pe an).Am auzit o data la tv un expert care vb despre aceste carduri si spunea ca din suma minima de plata o parte este rata iar o parte comision + dobanda, la noi cred ca nu se aplica aceasta formula.
Aveti perfecta dreptate, nu sunteti obligat la pensie privata tinand cont de varsta pe care o aveti dar acel procent oricum se opreste din salariu si beneficiaza statul de el, nu vad cu ce va deranjeaza pt ca puteti beneficia dvs. fara a contribui cu bani in plus. Referitor la acea agenta de asigurari care nu a avut acordul dvs. cred ca trebuie sa raspunda pt fapta sa, dar de unde stia ea ca nu ati facut adeziune la pensie privata? cumva dvs. ia-ti spus?
ovidiu7676 a scris:

din cate stiu ei oricum i au pus pe cei care nu au optat unde au vrut
Din cate stiu eu numai pe cei cu varsta pana in 35 de ani, restul este optional
Răspuns la discuția lovita si amenintata cu moartea
Am fost sfatuiti sa angajam un avocat dar soacra si cumnata mea nu vor pe motiv ca este scump,imi puteti spune si mie estimativ cam cat costa? In cazul in care nu luam avocat ce se intampla, o poate afecta cu ceva?
Răspuns la discuția lovita si amenintata cu moartea
Va multumesc tuturor pt raspunsuri si sfaturi, am luat nr de inregistrare al dosarului, de iertat nu poate fi vorba pt ca este un adevarat pericol,individul, asa au facut mai multi, l-au iertat iar acum el se crede zmeu face tot ce vrea el crezand ca toti il stiu de frica.Ma surprinde faptul ca nu l-au arestat preventiv pt o asemenea fapta, vedem la televizor cum le pune catusele unora pt insalacine sau mai stiu eu ce problema care nu este o amenintare pt nimeni si indivizi periculosi sunt lasati in libertate ca pana se ajunge in instanta poate omoara pe cineva.Individul asta este sustinut si de familia lui in actele de violenta, mama lui striga atunci ca trebuia sa o omoare pe soacra mea.Stim ca indiferent cat ii cerem despagubiri, nu are de unde sa dea si nu ne trebuie banii lui, vrem doar sa fie pedepsit , de cerut iertare nu cred ca o va face pt ca el nu stie de asa ceva iar de retras plangerea nici nu poate fi vorba , asemenea oameni trebuie sa fie pedepsiti.
Răspuns la discuția lovita si amenintata cu moartea
Am citit in alte postari ca trebuie depusa copie dupa certificatul medico legal la politie, noua ne-a oprit originalul spunandu-ne ca asa trebuie, este corect? Si mai am o dilema; agresorul este in stare de libertate cu toate ca noi am anuntat atunci la 112 si organul de politie care s-a prezentat la fata locului a vazut cum arata victima, agresorul nu este la prima abatere a mai facut puscarie in urma cu mai multi ani tot pt lovire, are conflicte cu mai toata lumea din sat , are amenzi neplatite tot pt agresiuni. Multumesc pt raspunsul si timpul acordat.
Răspuns la discuția lovita si amenintata cu moartea
Multumesc foarte mult pt. raspuns, dar as dori sa imi explicati mai pe intelesul meu ultimile 2 randuri [cele subliniate]
buna ziua,pe data de 25 mai soacra mea a fost batuta si amenintata cu moartea de un vecin, a fost internata in spital 4 zile, are certificat medico legal in care se specifica ca are nevoie de 55 zile de ingrijiri medicale, am depus plangere la politie si s-a intocmit dosar penal iar noi ne constituim parte civila in proces, dar nimeni nu ne-a spus sa specificam asta in declaratie. As vrea sa stiu ce pedeapsa poate primi agresorul . Noi am depus la dosar copii dupa chitantele de cheltuieli de spitalizare, avem dreptul sa cerem despagubirii materiale pt. zilele pe care sotul meu le-a pierdut de la servici pt. a merge la politie si la spital la soacra mea? Eu , deasemenea pot cere despagubiri pt. ca o ingrijesc deoarece are mana rupta? In cazul in care agresorul nu are bani sa ne despagubeasca ,pt. ca nu are servici, ce trebuie sa facem? Si inca o intrebare, trebuie sa scriem in declaratie la politie, inainte de a ajunge dosarul la parchet, suma pe care o vrem ca despagubire? Va multumesc anticipat pt. raspuns si va doresc o zi buna.