avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1013 soluții astăzi
Forum Activitate mirela6

Activitate mirela6

Multumesc pentru raspunsuri.

As dori sa aflu, daca ma poate sfatui cineva, cum trebuie sa procedez in legatura cu notificarea pe care trebuie sa i-o trimit proprietarului?

Se poate face printr-o simpla scrisoare si ce ar trebui sa contina? sau trebuie sa ma adresez unui executor judecatoresc?

Multumesc.
contractul nu e inregistrat pt ca mi-a zis clar ca nu are de gand sa dea bani statului ca nici statul nu l-a ajutat cu nimic....
poate daca il "amenintam" cu evaziunea se va gandi sa-l inregistreze. In acest caz primeste doar amenda sau se sesizeaza politia pt evaziune?

Multumesc anticipat!
Da...
Referitor la reziliere in contract am prevazut ca rezilierea unilaterala se realizeaza cu o notificare de 60 de zile, si in cazuri intemeiate 30 de zile.
Am mai prevazut ca "rezilierea opereaza si in caz de nerespectare a obligatiilor de catre una din parti, fara alte precizari".

Ma puteti sfatui va rog cum sa fac cu notificarea?
Multumesc anticipat.

Multumesc pentru raspunsuri.

Avand in vedere ca cheltuielile cu utilitatile vor veni in jur de 100-150 ron iar garatia este aproape de 10 ori mai mare, nu avem de gand sa riscam sa pierdem o suma asa de mare. Noi oricum vom plati toate cheltuielile la zi conform ultimei citiri si ii vom preda toate chitantele. Iar garantia se va compensa cu chiria pe ultima luna in care stam.
Am intrebat referitor la evaziunea fiscala, deoarece in cazul in care vom proceda cum am mentionat mai sus e posibil sa ne trezim ca ne da in judecata (deoarece ne-a povestit ca fiica lui lucreaza la un cabinet de avocatura, dar ea nu e avocat) sau nu se complica deoarece poate fi sanctionat pentru evaziune fiscala, sau poate sa inregistreze acuma contractul fara sa fie sanctionat ca a depasit termenul iar dupa sa ne dea pe noi in judecata?

Multumesc anticipat! Stiu ca imi pun prea multe probleme dar avand in vedere comportamentul sau ne putem astepta la orice.
din ce moment se considera neinregistrarea unui contract de inchiriere in termen de 15 zile la finante, infractiunea de evaziune fiscala.
daca se inregistreaza dupa trecerea a catorva luni (3) de la incheierea contractului se primeste doar o amenda sau e posibil sa se sesizeze pentru evaziune?
din ce moment se considera neinregistrarea unui contract de inchiriere in termen de 15 zile la finante, infractiunea de evaziune fiscala.
daca se inregistreaza dupa trecerea a catorva luni (3) de la incheierea contractului se primeste doar o amenda sau e posibil sa se sesizeze pentru evaziune?
Buna ziua!
Fiind studenta, am inchiriat cu niste prietene un apartament. Am convenit cu proprietarul ca incheiem un contract pe care il va inregistra ca sa putem sa ne facem flotant, insa nici pan astazi nu l-a inregistrat.
Problema este ca pe langa faptul ca ne-a promis initial ca ne mai aduce un dulap si o masa de birou, pe care ni le-a adus aproape dupa 2 luni, acum incepe sa se comporte si sa vorbeasca urat cu noi.

Ba mai mult au fost niste probleme cu centrala, a trebuit sa se inlocuiasca niste tevi( in vacanta de Pasti) si ne-a last o mizerie de nedescris, fiind nevoite sa facem noi curat cand am revenit din vacanta.

As vrea sa va intreb:
- daca contractul incheiat intre noi este valabil ( am mai citit pe forum si am inteles ca este, doar doresc sa fiu sigura)
- cum se redacteaza o notificare de reziliere unilaterala, in cate exemplare, si daca se poate trimite prin scrisoare cu confirmare de primire sau e necesar sa ne adresam unui executor judecatoresc?
- faptul ca nu si-a inregistrat contractul la finante in termen de 15 zile inseamna ca a savarsit evaziune fiscala? sau primeste doar o simpla amenda ca nu l-a inregistrat sau daca vrea sa-l inregistreze acum cu intarziere? Am mai citit pe forum si, din cate am inteles, unii spuneau ca da, altii ca trebuie sa treaca mai mult timp(1 an) fara sa-l inregistreze. Intreb deoarece ne-am gandit sa nu-i platim chirira pe urmatoarea luna. Avem o garantie in valoarea unei chirii la el si ne e frica ca atunci cand vom pleca nu o sa ne restituie suma respectiva si nu vrem sa ne complicam cu tribunalul. Iar daca e evaziune fiscala pentru el ma gandesc ca nu se complica sa ne dea in judecata ca nu i-am platit chiria. Plus ca vrem sa-l mai "amenintam" daca se comporta urat cu noi ca depunem plangere la politie ca nu si-a inregistrat contractul.

Multumesc anticipat!