avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Activitate ciosub

Activitate ciosub

Am un coleg care este Persoana Fizica Autorizata. Detine un site pe care userii trebuie sa indeplineasca anumite taskuri si primesc puncte. Pe baza punctelor, ar vrea sa faca un magazin online din care sa achiziționeze userii produse de tip : voucher 10% la un magazin de haine, licente antivirus etc. Aceste vouchere si licente sunt date de catre sponsori.
Problema este : are voie sa vanda virtual pe baza punctelor aceste produse? practic nu incaseaza nici un leu din partea userului, acesta platind cu puncte.
Buna ziua,

Administrez partea tehnică a unui website de concursuri online. Utilizatorul trebuie sa indeplineasca anumite tascuri virtuale si pe baza rezultatelor este definit un castigator. Definirea castigatorului era facuta pana acum de catre sponsor si ii era acordat un premiu (licente antivirus, gadgeturi) userului.
Am dori sa folosim la campanii viitoare modul aleatoriu de definire a unui castigator prin utilizarea platformelor de tip random.org. Adica toti cei care au indeplinit taskurile sunt pusi intr-o lista random.org (filmat procesul de copy/paste/extragere) si este ales castigatorul în mod aleatoriu.

Contabila ne-a spus ca s-ar putea sa avem nevoie de avocat/notar si sa fie facut proces verbal pentru a putea folosi third party website si ca in felul acesta se considera loterie.

Asadar, as avea nevoie de ceva pareri avizate din partea voastra. Am rasfoit legislatia in vigoare dar este ambiguua si am impresia ca nici nu este actualizata in conformitate cu potentialele cazuri din zilele noastre.

Multumesc frumos
Răspuns la discuția URGENT! TEAPA LA PORTARE!!!
Problema nu este asa delicata precum pare la prima vedere. In primul rand operatorul donor (cel vechi) nu poate refuza procesul de port-out (de plecare) decat daca eventual datele de identificare sunt incorecte. Este obligat sa va lase sa va portati. La port-out se reziliaza contractul din oficiu, se face portarea, urmand ca ultima factura sa contina si taxa de reziliere inainte de finalizarea contractului. Cand ati ales sa semnati pt acest proces, v-ati asumat acest risc. Asadar procesul se poate desfasura in conditiile specificate de ANRCTI (ANCOM). In cazul in care ati refuzat aceasta plata, atunci da, v-ati ales cu 2 abonamente. Numarul care trebuia sa fie provizoriu si cel vechi.