avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters208719

Activitate ContSters208719

Pai si sal lui acum e de 2600 lei! plus pensia inca vreo 2000...e posibil legal asta?
In ce conditii poate un pensionar militar(aproximativ 46ani) sa lucreze in momentul de fata intr-o institutie de stat? Legal poate sa ia si pensie si salar in perioada asta de criza??? :O
Este sau nu este asta un abuz? sau ca ce poate fi incadrat?
Discuție santaj in scris
Santajul in forma scrisa poate face obiectul deschiderii unui proces penal? Preluarea unei gestiunii(care nu face parte din atributiunile fisei postului) in forma santajabila( ori iei gestiunea ori iti dai demisia) poate face parte dintr-un proces penal?
Răspuns la discuția Etapele unui proces?
la art 317 am inteles ca s-a abrogat alin 2....nu pot face contestatia in anulare decat cand procedura de chemare a partii, pentru ziua cand s-a judecat pricina, nu a fost indeplinita potrivit cu cerintele legii;
Pai si daca am fost citata si am semnat... ce mai fac?
Care e etapa urmatoare de atac dupa ce am trecut de Curtea de apel si mi s-a dat o sentinta irevocabila? Mai departe ce pot face ca nu sunt multumita de rezultat? Care e urmatorul pas?
Multumesc!
Decizia data de catre un angajator in format scris a cererii de demisie a unui salariat sub amenintarea ("ori iei o gestiune ori iti dai demisia daca nu vom ajunge pana la desfacerea contractului de munca") este considerata abuz in functie/abuz in serviciu , amenintare, intimidare, santaj sau toate la un loc?


Pe langa dispozitia aia(care nu e legala deoarece nu e o atributiune de serviciu pt ca nu e trecuta si in fisa postului) apare o amenintare scrisa prin care mi se spune ca ori iau acea gestiune ori sa-mi dau demisia, daca nu voi indeplini nici una din aceste 2 variante va merge chiar pana la desfacerea contractului de munca. Pe mine ma intereseaza amenintarea pe care mi-o face in scris este
considerata abuz in functie/abuz in serviciu , amenintare, intimidare, santaj sau toate la un loc?
P.S: Muzeul este o autoritate de stat si nu un SC condus de un patron!!!!


nu sunt multumita in totalitate de rasp! Nu mai inteleg nimic! E sau Nu e functionar public??In cazul unui proces cum va fi catalogat?
nu sunt multumita in totalitate de rasp