avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate gratiela26

Activitate gratiela26

De aproape un an de zile sunt hartuita de o femeie , care a tot crezut ca i-am ''furat '' sotul . Cu toate ca am avut bunavointa de a-i explica ca nu exista asa ceva si crezand in naivitatea mea ca totul este in regula si ca putem sa ne vedem linistiti de viata noastra , aceasta in mod intentionat a vorbit catre toate cunostintele mele , lucruri neadevarate , punandu-ma intr -o situatie degradabila atat psihic si fizic. A folosit conturi false pentru a ma denigra in fata familiei mele . Astfel, mama mea a vazut si citit lucruri oribile despre mine , punandu-ma intr-o situatie unde cu greu mai pot iesi . Ultimele mesaje dupa 'un cont de fb fals , limbajul suburban folosit cat si continutul acestuia , primit de mama mea si de catre mine , a fost : mesajul catre mine era de santaj , sa dau bani ca sa nu fie postate public anumite poze comprimatatoare despre mine , si mesajul primit de mama , era unul atat de vulgar in care nu poate fi reprodus , dar i se spunea daca este pregatita sa vada aceste poze.
In cautarea de a afla cine si al cui este contul , pentru ca imi trebuia si dovada , am aflat ca apartine aceastei femei. Cu aceste dovezi m-am dus la politie unde am depus plangere si i s-a deschis un dosar penal privind santajul .
Problema sta in felul urmator : sunt sceptica ca se vor rezolva aceste lucruri , probabil o sa i se aduca la cunostinta si foarte probabil o sa se potoleasca .
Eu moral sunt la capatul puterii , efectiv sunt terminata psihic si nici la psiholog nu am fost, crezand ca imi pot reveni. Vreau sa plateasca pentru tot raul care mi l-a facut , inclusiv familiei mele .Eu si familia mea nici nu o cunoastem … nici nu ne cunoaste , dar ma tot intreb cat de josnic ca om sa fi sa incerci sa te razbuni , sa distrugi niste oameni , pentru ce ? satisfactie ?
Vreau sa mi se faca dreptate , si ma gandesc sa o dau in judecata ...cu toate mesajele , cu toate dovezile , cu tot ce a incercat ea sa faca in decursul la 1 an de zile , credeti ca ar fi o solutie sa imi gasesc linistea ? Si da , vreau daune morale si scuze atat mie si familiei mele ….vreau sa plateasca pentru tot raul care ni l-a facut .
Astept solutia cea ma buna !
Buna ziua ,
Bunicul meu ( tatal tatalui meu ) locuieste cu concubina sa de aproape 20 de ani .Acesta are probleme cu auzul si uneori ''uita ''cine suntem .Cei doi ( bunicul si concubina ) locuiesc la o adresa diferita , ceea ce face mai greu ''ajutorul''acordat bunicului .Tatal meu saptamanal ( o data pe saptamana )se ingrijeste pentru a fi curat , ingrijit , mancat si cu haine curate . Concubina acestuia este o femeie hapsana .Amandoi au o pensie rezonabila ( si facturi restante la apa , cablu) , dar datorita acesteia , bunicul nu este ingrijit , nu i se da de mancare si traiesc amandoi in cele mai groaznice conditii umane . Il acuza pe tatal meu , unde i-a facut si plangere mincinoasa ca ar fi lovit-o si ca tatal meu i-a furat anumite lucruri din curtea tatalui lui , ceea ce s-a dovedit ca nu este asa .
Vrem sa anuntam asistenta sociala , ptr rele tratamente , ptr ca noi consideram ca bunicul este lasat intentionat sa moara ( acesta are 86 de ani ) prin malnutritie ...nu stiu cum ajuta asistenta sociala astfel de cazuri .
Am vrea ca anii pe care ii mai are , sa-l internam la azil , caci acolo poate primi ajutorul de care are nevoie.
Ce poate face tatal meu in asemenea caz ca sa nu existe alte plangeri formulate de catre concubina ?





A pus pe altcineva in numele prietenului pentru a accesa ajutoare din Anglia , pe perioada pandemiei …
Ea a ''tinut'' casa , adica tot ce inseamna cheltuielile necesare lunare , ea facea transferurile , ea pana la un punct a avut cardul lui ...el producea , ea cheltuia ...si tot ea nu avea bani … iar acele sume de bani , el nu a stiut de existenta lor ,
se pare ca din luna martie anului 2020 pana in luna martie anul acesta a beneficiat de sume considerabile .
Banca de acolo este dispusa sa trimita acele inregistrari .
Incepand de anul trecut de prin luna octombrie , un prieten a ajuns sa divorteze de sotia lui !
Acestia , in fapt sunt divortati prin hotarare judecatoreasca , urmeaza partajul , care v-a avea loc in lunile urmatoare .
Problema este urmatoarea .Ei locuiesc in fapt , in acelasi imobil , fapt ce duce la diferite situatii neplacute pentru prietenul meu si parintii acestuia , tatal sau avand cancer .Toti locuiesc intr-o casa cu etaj . Teoretic casa este al tatalui prietenului meu , acestia neavand acte , dar etajul s-a facut datorita lor , in timpul casatoriei si mai exista un document in care atesta , ca proprietarul lasa coproprietarii sa habiteze , daca acestia corespund moral pentru a habita in acel imobil ( pe scurt , sa fie respectuosi ) . Aceasta a furat bani in numele prietenul meu , timp de 1 an de zile , din Anglia , unde v-a fi cercetata penal , a furat bani din casa , unde invoca probe , desi la etaj , unde habiteaza , locuiesc doar ei , usa fiind incuiata , in momentul plecarii lor ,
Problema este urmatoarea , cum poate fi data afara pana se pronunta partajul , sau dupa ce le vine acea hotarare judecatoareasca, in cat timp e obligata sa isi schimbe adresa , asa cum a specificat la tribunal . Ea este luata in spatiu , ceea ce tatal prietenului meu nu isi mai doreste sa o ia in spatiu … si ce documente trebuie sa aduca prietenul meu pentru a proba legal , in perioada casatoriei , suma de bani produsa de el a fost cu mult mai mare , de aceea s-a ridicat si modernizat casa si cum ajuta toate ilegalitatile facute de ea , in partaj .
Este o femeie cu intentii rele , unde a si spus ca vrea razbunare , o femeie care a timp in a procura camere de filmat, o femeie care instinga si provoaca pentru a iesi victima , prin diferite mijloace ...si si-a atins scopurile in sensul de a denigra si de a nu tine cont de efecte si consecinte , mentionand ca cei doi au un copil minor ….care a ajuns sa fie accesorii dupa bunul ei plac . A avut tentative de suicid ( unde s-a ''laudat'' in fata politstului , ca a avut ''intentia '' doar ca sa-l faca pe el , sa nu o pareasca , citez '''asa se tine un barbat langa femeie''.Cum ar putea sa ceara prietenul meu o EXPERTIZA psihiatrica si in ce context formulata ?
Ar fi mai multe de spus , doar ca habitatul cu ea in aceeasi casa este greu de imaginat si greu de suportat de toti locatarii din imobil , inclusiv vecinii acestora .
Prietenul meu vrea sa o desbagubeasca , dar furand acei bani ...nu vad si nimeni nu vede de ce ar face asta ...suma luata ar fi de 11000 de lire , ceea ce el v-a proba , pentru ca exista inregistrari cu banca din Anglia , ca ea a sustras acesti bani in numele lui ….casa lor nu valoreaza mai mult de 25000 de euro , pentru ca au curte comuna cu parintii , lipsa spatiului in curte , plus utilitatile sunt commune , ceea ce face scaderea imobilului . In comun mai au o masina si o rata la banca , pe perioada casatoriei !
Multumesc pentru raspuns !
Sa zicem ca acei 2500 lire este esenta de rom pusa in tort , pe langa celelalte ''ingrediente''.
Cand esti ''furat ''sub pretextul ca esti ''married'' , nu cred ca iti da garantia sau puterea de siguranta legala .
Transfer de bani din contul unui prieten fara autorizatia acestuia ! Ce este de facut ?

Pe scurt , acest prieten este in stadiul de divort , ceea ce a ''impins-o pe sotia lui , ,,inca '' la gesturi frauduloase !
Prietenul meu a lucrat in Anglia pe o perioada de 3 ani din ce stiu ,in present inca isi plateste impozitele si taxele ( mai mult nu stiu sa exemplific ) , acum este in tara . Sotia lui , inca , i-a accesat parolele si din ce am inteles a pus un alt baiat sa vorbeasca in contul prietenului meu pentru a avea acces la acel ajutor de 2500 lire din Anglia care l-a si primit ! Se pare ca in Anglia sunt alte conditii de a se da bani , nu necesita prezenta .
Prietenul meu a sunat la banca si acest cont din Anglia a fost blocat dar, banii sotia i-a sustras , foarte probabil sa nu -i mai aive nici in contul ei de aici din Romania !
Care este procedeul in astfel de situatii , aici in tara cat si in Anglia ?
Mentionez ,prietenul meu a ajuns din om , neom …. cu toata sinceritatea mi-as dori sa i se faca dreptate .

Multumesc !
Multumesc frumos, pentru raspunsuri !
Inca o precizare : fiul decedat al bunicului , are un urmas pe care nu l-a recunoscut in timpul vietii , acesta nu -i poarta numele...are vreo importanta ?
Nu ma pricep ….Nu stiu ce acte detine bunicul ...Exista vreun act care nu poate fi atacat de nici un fel ...Daca detine un contract de vanzare -cumparare , si acesta ii ''vinde'' totul concubinei , fiii acestuia , ( cel ramas in viata si urmasii dupa al doilea ) , il pot ''anula '' ….un exemplu :)
Legat de o viitoare mostenire .
Incerc sa explic detaliat o anumita situatie :
Bunicul dupa tata, acum in varsta si cu probleme de sanatate , traieste cu concubina sa ( necasatoriti ) de peste 10 ani .Acesta detine un pamant si casa unde cei doi isi duc traiul.Acest pamant cu casa sunt ale dumnealui , pe numele dansului de dinaintea concubinei . Bunicul are doi fi , potentiali mostenitori : un fiu ( tatal meu ) care traieste si un fiu ( care , din pacate a decedat ), avand urmasi , la randul lui . Concubina de asemenea , are un fiu . Daca dansul , decedeaza , procentual cat ii revine concubinei ( caci cei doi au convietuit impreuna , acestia au facut treburi gospodaresti : intretinere pamant si animale pe care le- au crescut ), investitii in casa sau alte investitii de natura materiala , nu au facut . Si cat la suta le revine fiilor? Daca dansul cat traieste doneaza partea dansului concubinei , cat % inseamna asta ?
Multumesc !