avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate ionelalupas

Activitate ionelalupas

Răspuns la discuția Scoaterea din indiviziune
In imobil cu 8 apartamente, imobilul are 4 proprietari care au vandut la 4 persoane apartamente , practic fiecare proprietar are un apartament vandut si unul proprietatea lor. Domnul de la care am luat eu vrea sa intabule apartam lui si apartamentul meu deoarece eu am diferenta de bani. Acum el trebuie sa realizeze dezmembrarea si iesirea din indiviziune pe mine si pe el. Intrebarea mea este cat trebuie sa platim fiecare si care este procedura (am inteles ca sunt mai multe cai, si vreau sa stiu care este cea mai corecta)
Am cumparat un apartament nou intr-un imobil care are 4 proprietari si vreau sa inteleg cum se face dezmembrarea si iesirea din indiviziune daca deocamdata numai eu am banii ca sa realizam intabularea, iar restul proprietarilor au numai antecontract si o sa faca intabularea in toamna. Vreau deasemenea sa stiu ce costuri implica pt mine si pt vanzator.
Va multumesc mult!
Astept raspunsurile d-voastra
multumesc pt raspuns a fost pe masura intelegerii mele:D
Sunt vanzatorul unui imobil, iar cumparatorul o sa faca plata in doua transe 80% din pret la incheierea contractului de vanzare-cumparare si 20% peste 3 luni. Va rog sa imi spuneti ce clauze sa cer in contract ca sa fiu sigura ca o sa primesc restul de bani peste 3 luni? Se poate specifica in contract ca imobilul sa fie proprietatea cumparatorului doar dupa achitarea completa a diferentei de bani? Astept raspunsurile d-voastra.....
O zi placuta