avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1696 soluții astăzi
Forum Activitate cardan

Activitate cardan

as vrea sa stiu daca alocatiile de stat pentru copii , neridicate ,mai pot fi recuperate .
cazul este urmatorul
in perioada 2007- septembrie 2011 nu a fost ridicata alocatia de stat pentru copii din urmatoarele motive : locuim in bucuresti dar fara mutatie ,domiciliul stabil fiind in focsani .
copilul a mers si merge la scoala in bucuresti .
situatia a fost trimisa la inspectoratul scolar bucuresti dar nu am putut ridica alocatia din motive de neconcordanta a domiciliului .
pina la urma a fost redepus dosarul la focsani si incepind cu ocotombrie 2011 alocatia se plateste in cont
as vrea sa stiu sumele neridicate pina la acea data mai pot fi recuperate daca se depune in aceasta luna cerere ?

va multumesc
as dori sa-mi dati si baza legala ca sa pot combate pe cei de la autoritatea in cauza din focsani

va multumesc
carmen patrascu

As dori sa stiu daca pt . a primi alocatia pentru copil intr-un cont deschis pe numele mamei sau tatalui in conditiile in care :
Familia locuieste in Bucuresti cu chirie ,
Copilul este elev la o scoala din Bucuresti si
Domiciuliul stabil este in Focsani
Se pot depune actele si in Bucuresti ?
.
Am intrebat la Directia de Asistenta Sociala Bucuresti din str. Hambarului dar mi s-a comunicat ca toate actele trebuie depuse in localitatea in care este domiciliul stabil