Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Unde pot primi alocatia pentru copil?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Unde pot primi alocatia pentru copil?

As dori sa stiu daca pt . a primi alocatia pentru copil intr-un cont deschis pe numele mamei sau tatalui in conditiile in care :
Familia locuieste in Bucuresti cu chirie ,
Copilul este elev la o scoala din Bucuresti si
Domiciuliul stabil este in Focsani
Se pot depune actele si in Bucuresti ?
.
Am intrebat la Directia de Asistenta Sociala Bucuresti din str. Hambarului dar mi s-a comunicat ca toate actele trebuie depuse in localitatea in care este domiciliul stabil
V-au indrumat bine. In cerere solicitati daca este posibil sa luati banii pe un suport magnetic.( card ) .
Cum a spus si interlocuitoare de mai sus actele se depun unde aveti domiciliul stabil si sa duceti de la banca o copie a contului unde sa fie virati banii .
Directia de Asistenta sociala nu are treaba cu asa ceva, este de competenta Directiei muncii, autoritatea pentru prestatii sociale.
Daca familia nu are domiciliul stabil in Bucuresti, dosarul de alocatie poate ramane unde exista domiciliul stabil, adica in Focsani.Nu trebuie decat sa va deschideti un cont, cu extrasul de cont mergeti la Biroul de prestatii sociale din cadrul Directiei muncii din Focsani si completati o cerere prin care solicitati virarea banilor in cont personal.