avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Activitate padurar2009

Activitate padurar2009

Răspuns la discuția iesire din indiviziune
Cu privire la cei 3%, cum se determina valoarea terenului daca acesta nu se va vinde. Sunt niste preturi de catalog care se pot afla de undeva (poate online). Aceste taxe se platesc inainte?
Nu mi se pare normal atata timp cat statul a facut aceste titluri (pentru mai multi mostenitori) si acum ii poarta pe drumuri si le ia si banii.
"Daca reclamantul nu cunoaste domiciliul paratilor acesta va trebui sa faca dovada ca a depus toate diligentele necesare pt aflarea domiciulului celorlalte parti pt a putea sa se faca citarea partilor prin publicitate care se face conform art.95(2)CPC"- ce presupune concret acest lucru.


Doresc niste sfaturi cu privire la iesirea din indiviziune.
Este emis un titlu de proprietate cu cinci mostenitori pe el. Doi au murit. Unul nu are nici mostenitori. Cel ce nu are mostenitori s-a ocupat de teren pana acum 10 ani. De zece ani nimeni nu mai stie nimic de teren. Cel ce solicita nu ii cunoaste pe ceilalti mostenitori (nu mai stie unde sunt). Vrea sa iasa din indiviziune pe cale judecatoreasca.
Ce costuri implica acest lucru?
Unde trebuie sa depune cererea?
Are numai o copie de pe respectivul titlu. (dar este trecut pe acel titlu).
Răspuns la discuția Iesirea din indiviziune
Am si eu o astfel de problema.
Conform legilor proprietatii dupa anul 1990 s-a restituit teren agricol. In anul 1993 s-a eliberat un titlu de proprietate pentru cinci persoane (mama si alti patru unchi ai ei. Bunicul era mort la acea data iar mama era singura mostenitoare). Pamantul este in Pantelimon. A fost lasat atunci la unul din unchi, care a decedat. De circa 10 ani nu mai stim nimic despre el.
De pe titlul originar numai mama mai traieste iar pe ceilalti mostenitori nu ii cunoaste (o parte ii stie insa nu pe toti. Unul din unchi nici nu a avut mostenitori).
Acum ar dori sa intre in posesia pamantului dar nu stie cum.
Nu cred ca se poate intelege cu mostenitorii (pe care nici nu ii cunoaste).
Nici pamantul nu stie exact unde este si cine mai are grija de el.
As dori sa stiu care sunt pasii de urmat in instanta, si cam cat ar costa o astfel de actiune. Mama nu are cum sa mearga la procese pentru ca noi suntem la 500 km de Bucuresti.
A incercat o singura data la primarie la Pantelimon insa acolo nici nu au vrut sa stea de vorba cu ea. Instanta ramane singura solutie, dar nu stim cum este mai bine de procedat dat fiind cele sus mentionate.
Va multumesc.