avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate giorgygeo

Activitate giorgygeo

fetita mea este la mama mea,azi era zi de vizita pt tata-l ei.e singura data cand nu o respect ca ora de vizita pentru ca nici prin cap nu imi trecea sa se duca la politie sa depuna plangere tocmai ca eu nu i.am interzis fetei sa se duca si in alt timp liber care il are in afara programului scolar.numai ca el o suna doar cand e zi de vizita.intrebarea mea la care va rog mult sa imi raspunda cineva,este:poate sa mearga la mama mea si sa ia fata de acolo fara mine????
In sfarsit dupa aproape 3 ani ex sot a fost chemat la procuror pentru neplata pensiei!!!! dar sper sa nu fie iar degeaba ca si prima oara cand nu s-a rezolvat nimic si nu l-au trimis in instanta.insa am si eu o intrebare,din spusele cuiva apropiat lui ,am auzit ca a fost la un anumit doctor de la buc.sa il treaca ca fiind inapt de munca pentru ca are diabet cu insulina,ca sa nu plateasca nimic copiilor! si ca eu nu am ce si cum sa il oblig din cauza asta, se poate asa ceva??? mentionez ca el traieste in concubinaj cu o fata aproape de seama fetei noastre si cu copilul ei.daca totusi legea si procurori acestia mai gandesc logic.de unde se intretin toti trei,casa cu etaj( bun comun cu mine pt ca nu am facut partaj),masina...pt toate aceste de unde face bani daca se declara inapt de munca???????????? va rooog un raspuns
Răspuns la discuția pensia alimentara
am crezut ca ,daca nu depun actele de partaj,asa o sa le revina mai usor casa fetelor mele sa se duca in casa lor cand vor ele...
sunt divortata de aproape trei ani si fostul sot a fost obligat la plata pensiei alimentare de 200 lei pt cele doua fetite care au ramas in ingrijirea mea.Am facut plangere la politie de mai multe ori,un dosar a reusit sa ajunga la procuror dar l.au scos de la urmarire penal pt ca "mai trebuia ceva dovezi de ce nu plateste"de atunci a pus doar de trei ori pensia prin posta si gata ia a uitat.Am facut din nou plangere cu martori acum 2 luni si cand am dat un telefon la procuratura sa ma interesez de dosar am aflat ca nu a ajuns dosarul la ei....Ce pot face cu.i sa ma adresez sa il faca sa plateasca??? nici macar nu mai tine legatura ca inainte cu fetele de teama sa nu.l viziteze ca nu vrea actuala lui partenera care are 18 ani si copilul acesteia ,sa vada fetele mele in casa facuta de mine si ex sot!!!
Răspuns la discuția viitoare si fosta familie!
nu nu se poate....decizia spusa de judecatorie!
Răspuns la discuția viitoare si fosta familie!
Vrea sa se mute doar in vacanta scolara de Paste,doar asa ca spune ca a vb cu un avocat si ca are dreptul acesta.partajul nu e nicidecum pe terminate....
Răspuns la discuția neplata pensiei de intretinere
problema e ca politia e incompetenta si din cauza unora ca ei numai copii au de suferit!!!
Buna seara! iubitul meu este in partaj cu fosta sotie.eu locuiesc impreuna cu cei doi copii ai mei care avem domiciliu la el.ea a plecat din casa in urma cu trei ani.are dreptul sa se reantoarca in casa???va rooor un raspuns :*
Răspuns la discuția neplata pensiei alimentare
si eu sunt in aceasi situatie ,de un an jumate nu a platit pensia alimentara pt cei doi copii care sunt incredintati mie,am depus doua plangeri ,la parchet,procuror...dar degeaba,dureaza mult pana se ia declaratii,pana trimite dosarul....o mare nepasare din partea celor ce sunt sau mai bine celor ce ar trebui sa fie apti pt a trimite dosarul in instanta!:thumbdown: