avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1928 soluții astăzi
Forum Activitate eriagopha

Activitate eriagopha

Răspuns la discuția Invitatie UCVAP fonduri proprii
Sigur ? este reglementat undeva ?
Pentru initierea unei achizitii finantata din surse propri prin negociere fara publicare anunt este obligatoriu transmiterea unei invitatii catre UCVAP ?
Doresc sa atribui un contract de furnizare combustibil, in documentatia de atribuire dintr-o eroare a fost specificat ca pretul unitar este ferm , in loc de pretul contractului este ferm in functie de suma alocata.Deci valoarea contractului nu se ajusteaza , pretul unitar poate fi ajustat in functie de cotatii,curs euro, accize sau alte taxe.
Se poate atribui acest contract ?
In anul 2007 a fost incheiat un contract de leasing operational pentru un autovehicul pe o perioada de 5 ani .In contract NU a fost scrisa optiunea de a cumpara bunul la finalul contractului .
Intrebare : pot cumpara acest bun la sfirsitul contractului ?
Aceasta optiune este a utilizatorului sau a finantatorului .
O autoritate contractanta care desi are ca obiect de activitate principal (Cod CAEN)furnizarea si distribuţia energiei electrice , desfasoara numai activitati de executare , intretinere si reparare a instalatiilor electrice .
Pentru executarea unor lucrari electrice , autoritatea contractanta trebuie sa achizitioneze materiale aplicind prevederile OUG 34/2006 sau se incadreaza ca autoritate contractanta ce desfasoara o activitate relevanta si nu aplica aceasta ordonanta ?
Răspuns la discuția Achizitii servicii hoteliere
in cazul in care serviciile hoteliere se incadreaza sub 15000 euro ?
Serviciile hoteliere sunt tratete conform oug 34/2006 ?
Da se pot regulariza , dar acum cu recalcularea penalitatilor sau cind apartamentul va fi locuit ? Exista legal posibilitatea de a se recalcula acum ?
Cu energia electrica am rezolvat , a fost emisa factura de regularizare dar chelt . de intretinerea se pot recalcula ( regulariza )?
Trebuie sa platesc acesta suma cu penalitatile respective si dupa 1-2 ani cind se va folosii apa sa se regularizeze ? Sa platesc penalitati si la ceva ce nu am consumat ? Sunt convins ca pentru cheltuileile comune sa platesc penalitati .
Multumesc mult . Am inteles ca trebuia sa depun o cerere la asociatie , nu am facut pot sa fac acum si sa solicit citirea contoarelor si regularizarea acestor cheltuieli ?
Dar daca nu se doreste aceasta regularizare ?