avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1396 soluții astăzi
Forum Activitate Atomiclions

Activitate Atomiclions

Buna ziua

Pentru a candida la un concurs pentru ocuparea functiei de secretar de comuna este suficienta diploma de licenta obtinuta la o facultate de stiinte juridice ( cursuri de lunga durata) si o vechime de minim 2 ani in specialitatea studiilor, respectiv consilier juridic?

Va multumesc.
Buna ziua
As dori sa stiu daca un salariat care are un contract de munca cu o societate (norma intreaga de 8 ore/zi) si care deasemenea mai are un alt contract de munca cu o alta societate de 2 ore/zi, beneficiaza pentru cel de al doilea contract de vechime in munca.
Adica dupa un an de munca salariatul respectiv are o vechime de 1 an si 3 luni.

Va multumesc.
Buna ziua
As dori sa stiu daca o societate comerciala poate vinde unei persoane fizice deseuri ( folie,plastic,lemn de la paleti) care nu mai pot fi folosite in procesul de productie.
Va multumesc.
Buna ziua.
Va rog sa imi spuneti daca un salariat care beneficiaza de deducerea personala personala (de 250 lei) si care are un contract individual de munca (de 8 ore) cu o societate comerciala, mai poate beneficia de aceeasi deducere personala pentru un alt contract individual de munca (de 2 ore) incheiat cu o alta societate comerciala.
La pensionarea anticipata se ia in calcul la vechime si perioada stagiului militar?
Buna ziua,

Sora mea beneficiaza de pensie de urmas de pe urma tatalui meu in valoare de 360 lei. Actulmente ea este in ultimul an la master la UPG Ploiesti si este in varsta de 23 de ani. Incepand cu data de 27.05.2011 s-a angajat la o firma privata cu care a semnat un contract de munca ( pe o perioada de proba de o luna de zile) cu un salariu brut de 1080 lei ( aprox. 800 lei net). As dori sa stiu daca poate cumula pensia de urmas cu salariul pe perioada in care este angajata la firma respectiva.

Va multumesc anticipat.