avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Activitate mitica_nicu

Activitate mitica_nicu

Discuție Racordare gaze
Buna seara,

Am si eu o intrebare: locuiesc in Bucuresti la curte sect.2 , strada pe care stau nu are conducta principala de gaze ( firma de gase este GDF SUEZ ). As vrea sa trag gaze de pe strada vecina, prin curtea unui vecin ( vecinul este deacord cu acest lucru ) stiti daca acest lucru este posibil si/sau cum se procedeaza legal?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Donatie proprietate
Buna ziua,
Mentionez ca mai exact plicul a fost trimis de la Directia asist sociala si prot copic, oare acestia se refera la imozitul casei si subventia de caldura, sau mai intra si altceva ?
V-as fi tare recunoscator daca m-ati ajuta cu un sfat, cum sa procedez pt a nu fi afectat tatal meu. ( Maine va merge la Dir asist sociala prot copic pt solutionare, orice sfat de la D-voastra ar fi bine venit! )



Plicul primit era pt subventia de caldura, in final tatal va trebui sa restituie subventia de caldura incepand cu data dobandirii.
Oare de acum sa se astepte si la impozitul de casa la care este scutit?


Multumesc.
Răspuns la discuția Donatie proprietate
mitica_nicu a scris:

Buna seara,
In urma unui proces tatal meu a dobandit (mostenit) proprietatea parintilor sai in anul 2011(acestia fiind decedati) . Problema este urmatoarea:
Tatal meu primeste ajutor de handicap si mai detine un apartament in care locuieste impreuna cu mama mea, acum trei zile a primit un plic de la administratia financiara, in aceasta scrisoare se face referire la inapoierea ajutorului de caldura si a celorlante facilitati de care acesta dispune incepand cu data dobandirii. In final tatal meu vrea sa-mi dea mie aceasta proprietate in care defapt si locuiesc de ani buni. Va rog sa-mi spuneti ce modalitate sa aleg pt ca tatal meu sa nu piarda acel ajutor de handicap pe care-l primeste, daca mi-ar dona mie proprietatea ar fi afectat in vreun fel?

Multumesc.


Buna ziua,
Mentionez ca mai exact plicul a fost trimis de la Directia asist sociala si prot copic, oare acestia se refera la imozitul casei si subventia de caldura, sau mai intra si altceva ?
V-as fi tare recunoscator daca m-ati ajuta cu un sfat, cum sa procedez pt a nu fi afectat tatal meu. ( Maine va merge la Dir asist sociala prot copic pt solutionare, orice sfat de la D-voastra ar fi bine venit! )

Multumesc.
Buna seara,
In urma unui proces tatal meu a dobandit (mostenit) proprietatea parintilor sai in anul 2011(acestia fiind decedati) . Problema este urmatoarea:
Tatal meu primeste ajutor de handicap si mai detine un apartament in care locuieste impreuna cu mama mea, acum trei zile a primit un plic de la administratia financiara, in aceasta scrisoare se face referire la inapoierea ajutorului de caldura si a celorlante facilitati de care acesta dispune incepand cu data dobandirii. In final tatal meu vrea sa-mi dea mie aceasta proprietate in care defapt si locuiesc de ani buni. Va rog sa-mi spuneti ce modalitate sa aleg pt ca tatal meu sa nu piarda acel ajutor de handicap pe care-l primeste, daca mi-ar dona mie proprietatea ar fi afectat in vreun fel?

Multumesc.
Răspuns la discuția Amenda parcare Herastrau
Trimiteti mail la numele meu de utilizator urmat de yah00,com si o rezolvam.
O zi buna!
Răspuns la discuția Amenda parcare Herastrau
vsu a scris:

100% nu mai platesti amenda. Ori va fi transformata in avertisment ori se anuleaza procesul verbal.
Bafta!


Multumesc!

Astazi am fost la tribunal sa vad condica, din pacate s-a amanat pronuntarea cu o saptamana , acum ramane de vazut! oricum de lasat nu ma las nici mort, fac recurs, 3000ron nu sunt de aruncat asa pe geam!!

Bafta tuturor colegilor de suferinta.
Răspuns la discuția Amenda parcare Herastrau
andrei2005 a scris:

Cum adica "nu prea vine", Solicitati aducerea martorului; E obligat sa se prezinte! Daca nu, amenda sau aducere cu Politia. Sa se invete minte!


Salutare,

La termenul de astazi nu s-a prezentat martorul M.C si nici reprezentantul pol com, deci?!
In concluzie judele a spus ca dosarul este in pronuntare.

Mentionez ca judele astazi si-a amintit cele spuse de consilierul lor, pana si grefiera a confirmat zambind usor :)

Bafta tuturor.

Răspuns la discuția Amenda parcare Herastrau
abcdeadi a scris:

Fotografia ilustreaza autoturismul ce se afla in parc. Conform HCGMB 114/2004 este interzis accesul autovehiculelor in toate parcurile din Bucuresti. In concluzie nu este necesar indicator cu parcarea interzisa.
Contestarea procesului verbal poate avea sanse de reusita pe o cu totul alta strategie.


Bun si atunci de ce mai scriu in pv: ca auto ... a fost depistat parcat ilegal pe o alee secundara a parcului avand amplasat la fata locului indicatoarele ...... ?!
Pacat ca domnii pol com ( asta cu numele ) au probleme de exprimare si anume: avand amplasat la fata locului indicatoarele..... nu cumva ar fi trebuit sa fie mai expliciti! d-le ca sa poti sanctiona pe cineva pt acele indicatoare, tu trebuie sa mentionezi in clar pozitia lor fata de masina stationata/oprita. Corect ar fi fost ca in pv sa mentioneze: avand amplasat in fata locului indicatoarele..... sau, avand amplasat in spatele locului indicatoarele..... ASA SE STIE CLAR DACA AU FOST INCALCATE ACELE INDICATOARE.
P.S: In fotografia despre care vb d-voastra nu cred ca are cum sa demonstreze pol com ca masina era in parc! acea poza va trebui facuta de cat mai departe, cu cat mai multe repere ( gard delimitator al parcului si eventual indicatoare rutiere si evident in poza respectiva trebuie sa fie lizibil nr de imatriculare auto ) si pt ca tehnologia a tot avansat, pol com poate avea foto cu auto in cauza depistat parcat ilegal si pe Marte.
Aparatele pe care le-am vazut eu la ei nu sunt omologate!

Stima.
Răspuns la discuția Amenda parcare Herastrau
Nu stiu! asa a afirmat consilierul care reprezinta pol com, acum sincer nu mai stiu ce sa inteleg, la prima infatisare a acesti proces avocatul care ma reprezinta a solicitat judelui audierea martorului si proba cu inscrisuri iar judele a spus grefierei: prezenta si audierea martorului obligatorie. Acum ce s-a intamplat si de ce nu ia taxat, nu stiu!
Stie cineva daca martorul nu se va prezenta nici de aceasta data, procesul s-ar putea incheia fara sa o mai lungim mult? ma refer daca voi avea avantaj in cazul in care martorul nu se va prezenta.
Răspuns la discuția Amenda parcare Herastrau
mitica_nicu a scris:

Buna,

P.S: Ma aflu in aceeasi situatie la fel ca toti cei care au fost amendati in parcul Herastrau zona Mioritza, dubios este faptul ca acea alee cum ii spun ei nu are nici un indicator din care sa rezulte acest nume, ca de ex: Str.xxx, B-dul.xxx, samd. Eu am fost acolo la data de 11sept 2010 ora14:00, ei spun ca au constat la ora 14:25, PV-ul a fost intocmit pe 12sept ora 21:00, la data cand am parcat nu erau montate indicatoarele de la inceputul aleei, erau doar cele din copaci. Stanga sus Accesul interzis si dreapta sus Drum inchis circulatiei auto, din fericire am poze cu locul in care am parcat , unde mai sunt alte doua masini, una cu nr de PH si alta cu nr de TM, evident ca toata partea dreapta era plina de masini parcate. Prima infatisare am avut-o pe 30/05/2011, urmatoarea este pe 12sept la care voi aduce si martori. PC va trebui sa prezinte probele cu inscrisuri si evident martorul MC.

Pt cine doreste schimb de pv cu martorul vedeta M.C si/sau raportul scris de catre Dl.PC poate trimite in pm sau la adresa mitica_nicu@yahoo.com

Bafta tuturor!



Salutare tuturor,

Astazi am avut a doua infatisare, martorul pol com nu s-a prezentat, prezent de la pol com a fost consilierul juridic al lor, cam dezorientat saracul, nu a comentat mai nimic. In final a ramas ca la urmatoarea infatisare in noiembrie sa se prezinte martorul lor M.C ( care acesta ar fi trebuit sa se prezinte in acest termen ), care d-l consilier a spus ca nu stie daca atunci acesta se va prezenta pt ca nu prea vine la procese.
P.S: Destul de ciudat faptul ca organele statului te acuza de ceva care ei nu au cu ce sa dovedeasca acest lucru. Oare o mai fi omul legii '' in slujba cetateanului? '' EU NU CRED!

Bafta colegilor de breazla!