avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Activitate ana_omota

Activitate ana_omota

Multumesc pentru raspunsul prompt.

Pe documentul venit de la finante scrie doar atat instiintare...."Va aducem la cunostinta ca figurati in evidentele noastre cu o suma restanta de....."

Dar as mai vrea s intreb ceva....in momentul in care notarul a facut succesiunea nu a avut nevoie si de un certificat fiscal ?
Daca a avut nevoie, nu ar fi trebuit ca fiul sa auda atunci la succesiune despre aceasta suma ?
Buna ziua,
Vreau sa va descriu pe scurt cazul vecinului meu care este un adolescnet de 23 de ani, ai carui parinti sunt ambii decedati.

Vecinul meu a primit luna trecuta de la finante o instiintare prin care i se transmite faptul ca in calitate de unic mostenitor al tatalui sau datoreaza suma de 23.000 RON reprezentant citez "venituri din despaguburi".

S-a adresat celor de la finante care i-au spun ca e vorba despre o amenda pe care tatal sau a acumulat-o pe firma (SRL) pe care a detinut-o si contravloarea acelei amenzi trebuie sa o achite el acum....la intelegere in rate, sau cum va putea (cate 5 milioane asa pe rand pana ajunge la 230).
Verificand firma pe ministerul finantelor am constat ca aceasta a fost radiata inainte de moartea tatalui sau, respectiv in certificatul de succesiune nu apare absolut nimic legat de aceea firma.
Intrebarea mea este: considerati ca acest copil ar putea avea castig de cauza daca ar actiona in instanta administratia finatelor ? (asta asa la o prima vedere si din putinele date pe care le-am furnizat aici pe forum). Adica merita sa il ajut si sa il impulsionez sa mearga la un avocat si ulterior in instanta cu acest caz....pentru ca banii sunt la el o problema si nu as vrea sa ii iroseasca ?
La data de 19.04.2012 societatea EON gaz distributie Baia Mare a efectuat operatia de citire a contorului periodica, ocazie cu care s-a constat de catre ei ca aveam contorul blocat.
Astfel, au recurs la schimbarea contorului fabricatie (2002) cu un contor fabricatie 2006, si ulterior sub amenintarea sistarii consumului de gaze i-au obligat pe parintii mei sa semneze o adresa emisa EON (fara numar de inregistrare) dar cu stampila si semnatura sef CR Baia Mare, adresa prin care li se aducea la cunostinta ca pentru perioada 14.12.2011 - 24.04.2012 li se va factura un consum pausal de 631 mc. Tot in adresa se mentioneaza citez "In calcul s-a luat ca referinta consumul inregistrat de contor in aceeasi perioada din anii precedenti".

Mentionez insa ca spre deosebire de anii precedenti, in iarna anului 2011-2012 casa a fost izolata, iar confortul termic a fost preponderent asigurat prin incalzirea cu combustibil solid (soba teracota) tocmai pentru a diminua cat mai mult costurile legate de consumul de gaz. Astfel s-a ajuns ca ca in perioada 14.12.2011 - 24.04.2012 sa se consume doar 70 mc de gaz.

Intrebarea mea este: E corecta si are baza legala facturarea in regim pausal a 631 mc de gaz pentru perioada in care se presupune ca acest contor a fost blocat sau pot sa ii actionez la OPC pe cei de la EON cu sanse de castig ?

Multumesc
Si eu astept sentinta in procesul ANPC Maramures cu BANCA, unde au fost invocate tot clauze abuzive. Numai ca s-a dat o amanare pt. septembrie si rata mea intre timp tot creste. Acuma oscilez intre a semna sau nu un act aditional cu 6.75+E6M care mi-ar aduce o scadere a ratei cu 30 euro, care nu e nici mult, nici putin. Insa ma ingrozeste gandul ca semnarea acestui act ar putea sa imi inchida portile in intentarea unui proces contra BANCA in perioada urmatoare. Aveti idee daca se mai poate sau nu demara o actiune in instanta daca semnezi acest act?? Mentionez ca actul aditional in sine nu are nici o prevedere care sa imi ingradeasca acest lucru, insa dpdv juridic nu prea stiu cum stau treburile.