avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate Vikos63

Activitate Vikos63

Rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie:
Administratia finantelor publice judeteana a decis angajarea raspunderii solidare cu debitorul (firma X) eu - administrator cu participare 10% si asociatul 90%. (octombrie 2012) Motivul - neplata impozitelor la stat.(15 000 lei)
Administratia finantelor publice de sector Buc. a dispus executarea silita si poprirea impotriva mea (noiembrie 2012, ianuarie 2013)
Am contestat decizia de angajare a raspunderii solidare la tribunalul judetean si decizia de executare silita si poprire la judecatoria de sector (toate in termen legal)
Di februarie 2013 a inceput procedura de poprire pe salariu.
Asociatul nu a primit decizie de poprie.
In februarie 2013 a fost declansata procedura de insolventa, finalizata in mai 2013. In iunie firma a fost radiata din evidenta Registrului comertului judetean.
In prezent Tribunalul judetean a respins contestatia mea, judecatoria de sector nu a luat o decizie. Poprirea pe salariu continua, asocoatul nu plateste nimic.
Spunetimi ce mai pot face? Trebuie sa platesc in continuare banii ?

Procesele de 1) reziliere; 2) anulare au fost initiate de persoana Y avand calitate de ruda gradul 1 (fiu). Am castigat ambele procese definitiv si irevocabil.. Obligatiile mele sau redus la plata impozitelor pe cladire fiind pe rol. Eu nu am mai avut acces in apartament.
In 2002 am (cumparator) incheiat un contract de vanare -cumparare cu clauza de intretinere si drept de uzufruct viager cu persoana X. Mi-am stabilit domiciliul la respectiva adresa cu sotia si fiica pentru a avea grija de persoana X. Peste 3 luni o ruda Y a persoanei X a aflat despere acest contrat. Cu ajutoru acestei persoane am fost dati afara din domiciliu si nu am mai avut acces in el. Am castigat doua procese definitiv si irevocabil in 2004 si 2006 de reziliere si anulare a contractului. Au mai fost si procese penale pe care le-am castigat. Pe parcursul anilor am facut mai multe notificari in care solicitam o intalnire cu persoanele X si Y pentru a solutiona amiabil situatia dar nu am primit nici un raspuns. Nu am mai avut acces in apartamentul cumparat. Unicul lucru pe care am putut sa-l fac in acesti ani a fost plata impozitelor la stat. Persona Y s-ar fi preocupat de ingrijirea persoanei X care a decedat acum 2 luni. Persona Y locuieste in prezent in acest apartament fara acte legale. Eu am fost somat de Asociatia de locatari deoarece in acest apartament este o mizerie de nedescris. Care sunt actiunile mele legale pentru a intra in drepturi si pentru a evita sanctiuni din partea Asociatiei de locatari.