avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1976 soluții astăzi
Forum Activitate Kentanos

Activitate Kentanos

Am un contract de vanzare-cumparare pentru o mostenire cu uzufruct viager. Ma intereseaza daca dupa decesul parintilor acest testament (act) se poate ataca in instanta de catre cumnata mea care are un fiu cu fratele meu decedat. Pun aceasta intrebare pentru ca eu sunt mereu plecat din tara.

Multumesc !
Multumesc pentru raspunsuri ! Permisul de conducere v`a fi suspendat sau anulat ? E o diferenta destul de mare.
Chiar nu conteaza ca masina am condus`o in necunostinta de cauza ? Se merita un proces cu vechiul proprietar ? el nu raspunde penal ? A vandut o masina cu numere false , chiar si unele acte ce nu au fost in ordine , pretinzand ca totul este in ordine.
Doar contractul de vanzare-cumparare a fost intocmit , stiu ca nu a fost cea mai inteleapta decizie si m`am grabit. In momentul de fata conteaza ce pot face in continuare.
Multumesc pentru raspuns !
Am cumparat o masina "mai in graba" fara sa verific actele prea bine , nu ca as fi priceput limba oricum. Am incheiat un contract de vanzare-cumparare. Am fost oprit in trafic si am fost rugat sa merg la sectie pentru verificarea actelor prin interpol. Masina a fost retinuta , la fel si majoritatea actelor impreuna cu permisul de conducere. Dupa 3 zile am fost chemat la sectie unde am fost anuntat ca masina NU este furata dar este radiata din Germania iar numerele sunt false. Tot atunci m`i s`a spus ca pe contractul de vanzare-cumparare masina a fost trecuta ca "neinmatriculata". Nu am drept de conducere , o sa stiu pe cat timp dupa solutionarea cazului din cate am inteles , nimic prea clar.
Sper ca imi puteti da un raspuns mai clar , ce o sa se intample cu permisul de conducere , amenda , dosar penal.
Si cam ce m`ati sfatui sa fac in continuare in legatura cu fostul proprietar.