avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1592 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire proprietate

Am un contract de vanzare-cumparare pentru o mostenire cu uzufruct viager. Ma intereseaza daca dupa decesul parintilor acest testament (act) se poate ataca in instanta de catre cumnata mea care are un fiu cu fratele meu decedat. Pun aceasta intrebare pentru ca eu sunt mereu plecat din tara.

Multumesc !
Cel mai recent răspuns: edina , utilizator 12:09, 16 August 2011
Pana la urma ce e, contract sau testament?
Teoretic orice act se poate ataca, mai trebuie sa existe si sanse de reusita.
Da,acest contract de vanzare cumparare poate fi atacat .Aceasta nu inseamna ca aceasta actiune judecatoreasca ar avea sanse de reusita.
Ce fel de document este, Constract de vanzare-cumparare cu uzufruct viager sau Testament (care nu poate fi cu uzufruct viager pentru ca beneficiarul uzufructului viager nu mai traieste)?
Mahetin a scris:

Ce fel de document este, Constract de vanzare-cumparare cu uzufruct viager sau Testament (care nu poate fi cu uzufruct viager pentru ca beneficiarul uzufructului viager nu mai traieste)?


Utilizatorul a indicat contractul de vanzare cumparare cu uzufruct viager,si nu un testament.
andymaurul a scris:

Mahetin a scris:

Ce fel de document este, Constract de vanzare-cumparare cu uzufruct viager sau Testament (care nu poate fi cu uzufruct viager pentru ca beneficiarul uzufructului viager nu mai traieste)?


Utilizatorul a indicat contractul de vanzare cumparare cu uzufruct viager,si nu un testament.


Tocmai, ca a indicat testamentul. Sa se hotarasca.

Alte discuții în legătură

Contestare contract vanzare cumparare uzufruct gerea gerea CONTRACTUL DE VANZARE CUMPARARE CU UZUFRUCT POATE FI CONTESTAT DE NEAMURILE CELUI CARE A VANDUT,DUPA MOARTEA ACESTUIA? (vezi toată discuția)
Am încheiat cu tata un contract de vânzare-cumpărare cu uzufruct viager. poate fi prezumat a fi donație? Acad1 Acad1 Eu cu tatăl meu am incheiat un contract de vanzare-cumparare cu rezerva uzufructului asupra unui teren si a unui imobil. Mai am un frate si sotia ... (vezi toată discuția)