avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1722 soluții astăzi
Forum Activitate iancumot

Activitate iancumot

Răspuns la discuția Taxe vanzare casa
la o tranzactie de 25000 euro care ar fi taxele cumparatorului?multumesc
Buna ziua,
doresc sa vand o casa cu teren si as dori sa stiu ce taxe trebuiesc platite de vanzator si care de cumparator..multumesc
milikka a scris:

[ link extern ]


[ link extern ]



ARTICOLUL 6 - AMPLASAREA CLÃDIRILOR FAŢÃ DE LIMITELE LATERALE ªI POSTERIOARE ALE
PARCELELOR
L1a + L1c + L1d + L1e - clădirile construite în regim înşiruit se vor alipi pe limitele laterale de calcanele de pe
parcelele învecinate pe o adâncime de maxim 15.0 metri, cu excepţia celor de colţ care vor întoarce faţade
spre ambele străzi;
- în cazul segmentării înşiruirii, spre interspaţiu se vor întoarce faţade care vor fi retrase de la limita
proprietăţii la o distanţă de cel puţin jumătate din înălţimea la cornişă în punctul cel mai înalt faţă de teren, dar
nu cu mai puţin de 3.0 metri; se va respecta aceeaşi prevedere şi în cazul în care înşiruirea este învecinată cu o
funcţiune publică sau cu o unitate de referinţă, având regim de construire discontinuu;
- clădirile semi-cuplate se vor alipi de calcanul clădirii de pe parcela alăturată şi se vor retrage faţă de cealaltă
limită la o distanţă de cel puţin jumătate din înălţimea la cornişă în punctul cel mai înalt faţă de teren, dar nu cu
mai puţin de 3.0 metri; în cazul în care parcela se învecinează pe ambele limite laterale cu clădiri retrase faţă de
limita proprietăţii având faţade cu ferestre, clădirea se va realiza în regim izolat;
- clădirile izolate se vor retrage faţă de limitele laterale ale parcelei cu cel puţin jumătate din înălţimea la cornişă,
dar nu cu mai puţin de 3.0 metri;

L1a + L1c + L1d + L1e - retragerea faţă de limita posterioară a parcelei va fi egală cu
jumătate din înălţimea la cornişă, măsurată în punctul cel mai înalt faţă de teren, dar nu mai puţin de 5.0 metri.
- în cazul loturilor puţin adânci se acceptă construirea clădirilor pe latura posterioară a parcelei numai în cazul în
care pe această limită există deja calcanul unei clădiri principale de locuit, iar adosarea respectă înălţimea
şi lăţimea calcanului acesteia, prevederea nefiind valabilă în cazul unor anexe şi garaje;
L1b - se va respecta caracterul ţesutului urban existent, conform P.U.Z. - „ Zone construite protejate” ;
ARTICOLUL 7 - AMPLASAREA CLÃDIRILOR UNELE FAŢÃ DE ALTELE PE ACEEAªI PARCELÃ
L1a + L1b + L1c + L1d + L1e - distanţa minimă dintre clădirile de pe aceeaşi parcelă va fi egală cu înălţimea la cornişă
a clădirii celei mai înalte pentru faţadele cu camere locuibile; distanţa se poate reduce la jumătate, dar nu la mai
puţin de 4.0 metri, dacă fronturile opuse nu au camere locuibile;





aici: bla bla


problema e ...nu ca daca distanta nu e cea de aici ci unde ataci actul si ce act ataci in cazul in care regulamentul de urbanism ( de la noi sau de la voi) nu-i respectat? m-am tot gandit ori planul orbanistic zonal, ori hotararea consiliului local prin care a fost aprobat planul urbanistic zonal pri autorizatia de demolare a cociobei pe care se vrea urmatorul bloc, ori certificatul de urbanism si autorizatia de construire a nolului bloc :((((

ma gandesc inca:D


Salut,
cred ca este o confuzie la mijloc.eu nu am nico treaba cu niciun bloc.
milikka a scris:

streasina se monteaza daca curge apa...nu asa aiurea dupa muschii vecinului
si nu are legatura cu distanta


buna seara,
nu are legatura cu "muschii "(plastica formularea...) nimanui, insa atat timp cat panta acoperisului este spre limita proprietatii si toata apa se scurge pe gard, afectand baza acestuia mi se pare normal sa ma interesez.
milikka a scris:

distanta legala la noi e de 1/2 din inaltimea cladirii


deci daca intre limita proprietatii si casa construita de vecin sunt 60 cm mai este obligat sa monteze streasina?care estelegea care reglementeaza aceste situatii?
deci pana la urma cum este?
asteptam un raspuns conform legilor in vigoare.
mai am intrebare:daca constructia este la 60 de cm fata de gard,mai este obligat sa isi monteze streasina?
daca nu doreste sa respecte obligativitatea de a pune streasina cum se poate rezolva.plangere la primarie sau trebuie sa ma judec cu el?(mentionez constructia sunt sigur ca nu are autorizatie de constructie)
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu cateva informatii.
Vecinii mei au construit o casa la 50 cm fata de gard.casa este pozitionata de-a lungul gardului ,acoperisul in panta nu are jgheab pentru apa de ploaie + este construita pe o conducta principala de canalizare.
Va rog sa imi confirmati care ar fi distanta legala pe care trebuia sa o respecte fata de gard.
multumesc
p.s. +sunt 100% sigur ca nu au nicio autorizatie de constructie.