Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... distanta legala constructie fata de limita ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

distanta legala constructie fata de limita proprietate(gard)

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu cateva informatii.
Vecinii mei au construit o casa la 50 cm fata de gard.casa este pozitionata de-a lungul gardului ,acoperisul in panta nu are jgheab pentru apa de ploaie + este construita pe o conducta principala de canalizare.
Va rog sa imi confirmati care ar fi distanta legala pe care trebuia sa o respecte fata de gard.
multumesc
p.s. +sunt 100% sigur ca nu au nicio autorizatie de constructie.

distanta minima este de 60 cm fata de linia de hotar, daca nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism.

vecinul dv este obligat sa isi puna streasina casei ca sa nu se reverse apele pe proprietatea dv.
daca nu doreste sa respecte obligativitatea de a pune streasina cum se poate rezolva.plangere la primarie sau trebuie sa ma judec cu el?(mentionez constructia sunt sigur ca nu are autorizatie de constructie)
puteti face o sesizare la primarie, insa ar trebui sa va adresati instantei de judecata cu o actiune intemeiata pe "picatura stresinii" art. 611 si 612 Cod civil
mai am intrebare:daca constructia este la 60 de cm fata de gard,mai este obligat sa isi monteze streasina?
intrebarea e?.... pe vechiul sau noul cod civil?
si apoi regulamentul de urbanism aprobat ..ne vizeaza pe noi sau doar locatia dvs