Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... distanta legala constructie fata de limita ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

distanta legala constructie fata de limita proprietate(gard)

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu cateva informatii.
Vecinii mei au construit o casa la 50 cm fata de gard.casa este pozitionata de-a lungul gardului ,acoperisul in panta nu are jgheab pentru apa de ploaie + este construita pe o conducta principala de canalizare.
Va rog sa imi confirmati care ar fi distanta legala pe care trebuia sa o respecte fata de gard.
multumesc
p.s. +sunt 100% sigur ca nu au nicio autorizatie de constructie.

Atentie!, conform ultimelor actualizari a L50/1991, limita permisiva de a construi fata de limita proprie de proprietate este de minim 1,50m.

Daca in certificatul de urbanism scrie CLAR aceasta distanta, nu puteti sa o reduceti decat facand un PUD (care costa multi bani si dureaza mult timp), iar reducerea nu se va accepta sub 1,20m

La un front stradal de 16m, din care TREBUIE sa scadeti conform legii minim 1,5m pe o latura, iar pe cealaltalatura inca un minim de 3,80m pentru accesul PSI (CONFORM LEGII !!!), va ramane posibil construibil o latura de 10,70m, dimensiune mai mult decat rezonabila sa va faceti o casa super draguta pe un singur nivel cu 3 camere.
Daca o faceti pe 2 nivele spatiu construibil (adica amprenta la sol) se poate reduce.

Nu stiu ce vi specifica fata de frontoane (fata, spate). Nu stiu ce POT si/sau CUT vi s-a dat. DAR va sugerez sa va adaptati la acestea. Costa mai putin.

Nu incercati sa construiti peste limitele impuse pentru ca nu vi se va intabula casa, putand exista si penalitati care pot merge pana la mii de lei.
sg_solei a scris:

buna ziua,

din ce am citit, distanta limita este de 60cm(intre gard si casa), asta doar daca nu este prevazut nimic in cert. de urbanism.

urmeaza sa construiesc o casa, lotul de teren este de 16 deschidere si 31 adancime, iar in cazul in care in cert. este specificat ca trebuie sa las 3m intre gard si casa imi da multe batai de cap cu proiectul cu tot!
in zona, este vb de com. Domnesti, sunt construite case aproape de gard dar imi este teama sa nu am surprize.
cum pot sa fac legal, in cazul in care cert. de urbanism scrie ca trebuie sa las mai mult de 1 m intre gard si casa, sa micsorez acesta distanta?

multumesc.

Atentie!, conform ultimelor actualizari a L50/1991, limita permisiva de a construi fata de limita proprie de proprietate este de minim 1,50m.

Daca in certificatul de urbanism scrie CLAR aceasta distanta, nu puteti sa o reduceti decat facand un PUD (care costa multi bani, dureaza mult timp si solicita acceptul vecinilor), si chiar si asa reducerea nu se va accepta sub 1,20m

La un front stradal de 16m, din care TREBUIE sa scadeti conform legii minim 1,5m pe o latura, iar pe cealalta latura !!! OBLIGATORIU!!! inca un minim de 3,80m pentru accesul PSI (CONFORM LEGII !!!), va ramane posibil construibil pe o latime de 10,70m, dimensiune mai mult decat rezonabila sa va faceti o casa super draguta pe un singur nivel cu 3 camere+garaj.
Daca o faceti pe 2 nivele spatiu construibil (adica amprenta la sol) se poate reduce.
Se accepta !cu semnatura legalizata! a vecinilor anexe de gradina, limitrofe proprietatii, cu panta de scurgere a acoperisului catre propria curte, dar nu mai inalte de 2,90m si nu mai mari de 30mp. Dar si acest lucru poate fi anulat daca PUG-ul local invalideaza aceasta posibilitate

Nu stiu ce vi specifica fata de frontoane (fata, spate). Nu stiu ce POT si/sau CUT vi s-a dat. DAR va sugerez sa va adaptati la acestea. Costa mai putin.

Nu incercati sa construiti peste limitele impuse pentru ca nu vi se va intabula casa, putand exista si penalitati care pot merge pana la mii de lei.
trazco, utilizator