Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... distanta legala constructie fata de limita ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

distanta legala constructie fata de limita proprietate(gard)

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu cateva informatii.
Vecinii mei au construit o casa la 50 cm fata de gard.casa este pozitionata de-a lungul gardului ,acoperisul in panta nu are jgheab pentru apa de ploaie + este construita pe o conducta principala de canalizare.
Va rog sa imi confirmati care ar fi distanta legala pe care trebuia sa o respecte fata de gard.
multumesc
p.s. +sunt 100% sigur ca nu au nicio autorizatie de constructie.

asteptam un raspuns conform legilor in vigoare.
distanta legala la noi e de 1/2 din inaltimea cladirii
deci pana la urma cum este?
milikka a scris:

distanta legala la noi e de 1/2 din inaltimea cladirii

deci daca intre limita proprietatii si casa construita de vecin sunt 60 cm mai este obligat sa monteze streasina?care estelegea care reglementeaza aceste situatii?
streasina se monteaza daca curge apa...nu asa aiurea dupa muschii vecinului
si nu are legatura cu distanta