avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1724 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... distanta legala constructie fata de limita ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

distanta legala constructie fata de limita proprietate(gard)

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu cateva informatii.
Vecinii mei au construit o casa la 50 cm fata de gard.casa este pozitionata de-a lungul gardului ,acoperisul in panta nu are jgheab pentru apa de ploaie + este construita pe o conducta principala de canalizare.
Va rog sa imi confirmati care ar fi distanta legala pe care trebuia sa o respecte fata de gard.
multumesc
p.s. +sunt 100% sigur ca nu au nicio autorizatie de constructie.

Cel mai recent răspuns: trazco , utilizator 16:38, 21 Septembrie 2016
asteptam un raspuns conform legilor in vigoare.
distanta legala la noi e de 1/2 din inaltimea cladirii
deci pana la urma cum este?
milikka a scris:

distanta legala la noi e de 1/2 din inaltimea cladirii


deci daca intre limita proprietatii si casa construita de vecin sunt 60 cm mai este obligat sa monteze streasina?care estelegea care reglementeaza aceste situatii?
streasina se monteaza daca curge apa...nu asa aiurea dupa muschii vecinului
si nu are legatura cu distanta

Alte discuții în legătură

Distanta minima la care se poate construi alexandru.cenusa alexandru.cenusa Buna ziua! Am sa trec direct la subiect pentru a primi un raspuns cat mai concret. Am un teren in proprietate, cu latimea de 15,49 metri, pe care doresc sa ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de construire keops_mic keops_mic Buna ziua, Vreau sa imi construiesc un garaj in fata casei. Pentru acest lucru am inceput demersurile pt a obtine o autorizatie de construire. Am obtinut ... (vezi toată discuția)
Vecini consultaþi cu privire la p.u.d., fãrã a se þine cont de pãrerea acestora. bogdy33 bogdy33 Buna seara, am să încerc sa prezint situația mea cât mai succint: Primăria de Sector m-a înştiinţat că a fost înregistrată documentaţia ... (vezi toată discuția)