avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1431 soluții astăzi
Forum Activitate cristilaur

Activitate cristilaur

Imi cer scuze eram destul de confuz, am gresit suma...deci rectific: In data de 14.01.2011 fosta sotie cu acordul minorei m- au dat in judecata pentru reincredintare minor, minora avînd la acea data virsta de 12 ani si 5 luni spunind ca vor locui inpreuna in Spania la domiciliul mamei, totodata convenind cu mine sa le platesc suma de 27 300 roni cu titlu de pensie alimentara pentru minora pina la implinirea virstei de 25 ani acoperind inclusiv cheltuielile pentru studii ( facultate ). Aceasta suma a fost calculata la salariul minim pe economie la data respectiva adica 175 ron luna, iar in instanta a cerut 100 ron luna. Ok toate bune si frumoase copilul a stat la mama in Spania un an si jumatate dupa care a revenit in tara ca ramine la mine unde a stat aproape un an dupa care cu acordul mamei minora s-a mutat la bunicii paterni. Nu cunosc din ce motive acum 3 zile mama minorei a trimis un taxi dupa fica noastra, i-a mutat locatia la matusa ei( sora mamei) si m-a anuntat telefonic ca ma da in judecata pentru neplata pensiei alimentare! Suma de bani i-am achitat-o la notar, iar intre timp stiind ca nu mai am alte datorii mi-am luat un apartament prin prima casa lucru care-mi diminueaza cu mult veniturile. Ce este de facut...si cu banii luati si dat in judecata...
In documentul notarial se specifica ca suma este calculata pana la implinirea varstei de 25 ani reprezentand totodata si studiile universitare.
In urma cu aproximativ patru ani i-am platit fostei sotii pensia alimentara pentru fica noastra in avans prin noatar calculata la salariul minim pe economie de atunci in cuantum de 15700 ron. Instanta a hotarit sa platesc 100 ron pe luna, suma pe care nu am platit-o deoarece am platit tot gramada mamei. Acum am cost sunat de fosta sotie sa ma anunte ca ma da in judecata pentru neplata pensiei. Mentionez ca tutorele este mama cu adresa de domiciliu in Spania iar minora a locuit pîna acum câteva zile la mama mea adica la bunicii paterni. Ce este de facut? P. S. Stiind ca am achitat in avans pensia am accesat si un credit in derulare prima casa credit care imi subtiaza substantial veniturile!
O doamna titulara PFA (insarcinata) care isi plateste impozit pe venit la fisc si taxe de sanatate poate sa beneficieze de indemnizatia de crestere a copilului? daca da, in ce conditii si unde trebuie sa ma adresez?
Răspuns la discuția Imi pot recupera taxa auto?
Cunoasteti un avocat care se ocupa de recuperare taxei auto in Constanta?
Pe 16 dec. 2008 mi-am cuparat un autovehicol de la vecinii nostri bulgari. Pe data de 15 noiembrie 2010 am inmatriculat-o in romania, unde am fost obligat sa platesc taxa auto si bineinteles si impozitul de la data achizitionarii autovehicolului. Mai imi pot recupera taxa auto ? Si daca da in ce mod .