avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate dumitrascuangelica

Activitate dumitrascuangelica

Buna ziua, am facut asa cum m-ati sfatuit ,am facut cerere de repunere pe rol a dosarului,am cerut instantei sa solicite ITM-ului stataul de plata din luna in care am nascut, am primit si un termen de judecata care a fost vineri ce a trecut.toate bune pana aici.surpriza cea mare este ca vineri s-a hotarat urmatoarele:instanta respinge cererea de repunere pe rol a dosarului pt ca reclamantul(adica eu) nu a depus la dosar acte din care sa rezulte salariul mediu pe unitate in anul 2010:-/dv intelegeti ceva ?eu sincer nu stiu ce sa mai fac.ma mai puteti ajuta cu un sfat?#-o
Multumesc mult! pentru a cere daune morale va trebui sa deschid un al proces sau cum?cum se stabileste valoarea acestor daune?Multumesc inca o data pt tot ajutorul acordat!
Multuesc foarte mult, asa voi face! inca ceva , se pot cere daune morale pentru aceasta intarziere a platii primei de nastere?
Buna ziua, imi poate spune cineva daca aceasta lege se aplica si in domeniul privat pentru prima de nastere pe anul 2010?daca da inseamna ca aceasta prima ar trebui sa fie un salariu mediu pe unitate dar nu mai mica de 1836 lei? multumesc anticipat!
Buna ziua, revin cu o alta nelamurire in legatura cu prima de nastere,parca nu se mai termina toata treaba aceasta, in fine..Acum o luna am facut o petitie la ITM in care i-am rugat sa ma ajute cu valarea salariului mediu pe unitatea la care sunt angajata pt a dezlega misterul in legatura cu valoarea primei de nastere.Raspunsul pe care l-am primit este ca itm-ul nu are atributii in acest sens si ma indruma sa consult art 16(2) din legea 12/2010.Acolo este trecuta suma de 1836 ca fiind un salariu mediu brut. intrebarea este daca angajatorul este privat este obligat sa respecte asta ? aceasta suma este minimum care se poate acorda?precizez ca am cerut lamurire si in instanta, dar s-a suspendat deoarece angajatorul nu a prezentat inscrisuri.va multumesc foarte mult!
Buna ziua, am depus cerere lamurire dispozitiv pt stabilitea cuantumului primei de nastere si astazi am primit citatie, peste o sapt va avea loc infatisarea.am urmatoarele neclaritati:1 se poate ca angajatorul sa nu prezinte inscrisuri din care sa rezulte salariul mediu pe unitate chiar daca a fost citat sa faca asta?2 in caz de neprezentare cum va hotara instanta cuantumul sumei?va multumesc foarte, foarte mult pt tot ajutorul.
Pot da angajatorul in judecata pentru inselaciune?
daca ma adresez executorului judecatoresc, angajatorul este obligat sa ii prezinte aestuia inscisuri din care sa rezulte cuantumul primei de nastere? mie a refuzat sa mi-le prezinte.cine va suporta cheltuielile executorului?multumesc!
daca hotararea judecatoreasca este definitiva,irevocabila si executorie de drept mai pot face aceasta cerere de lamurire a dispozitivului?multumesc!
multumesc foarte mult pt ajutor,freelis!