Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legea 12/2010 art 16 (2)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legea 12/2010 art 16 (2)

Buna ziua, imi poate spune cineva daca aceasta lege se aplica si in domeniul privat pentru prima de nastere pe anul 2010?daca da inseamna ca aceasta prima ar trebui sa fie un salariu mediu pe unitate dar nu mai mica de 1836 lei? multumesc anticipat!
Prevederile Art. 16.(2)/legea 12/2010:
(2) Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2010 este de 1.836 lei".
Daca in Contractul Colectiv de Munca la nivel de unitate pentru anul 2010 exista aceasta prevedere beneficiati de aceste drepturi, dar salariul mediu brut utilizat la fundamentarea BASS nu are nici o legatura cu salariul mediu brut la nivel de unitate.
Acordarea ajutorului pentru nastere nu a fost reglementata niciodata printr-un act normatuiv , ci prin CCMN - art.51 lit.c - sau prin ccm la nivel de ramura de activitate.

In cazul nasterii unui copil, se poate beneficia de acest ajutor numai daca este prevazut in c.i.m., in. c.c.m. aplicabil angajatorului sau in R.I. al acestuia.