avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 882 soluții astăzi
Forum Activitate andreea_catalina

Activitate andreea_catalina

Discuție Semnatura falsa
Buna ziua,
In urma solicitarii inchiderii unui card, o persoana din cadrul unei banci mi-a falsificat semnatura, insa sustine in continuare ca eu am venit si am semnat.
In ziua aceea eu am fost la facultate, deci se poate vedea pe camere ca in ziua semnaturii nu am fost prezenta in acea banca. Mai mult decat atat banca mi-a solicitat bani pentru deschiderea unui cont pe care eu nu l-am solicitat. Cum pot actiona banca in instanta? Si daca dupa parerea dv am sorti de izbanda?
Va multumesc.
Răspuns la discuția PFA neplatitor de TVA
Va multumesc pentru raspunsuri si pentru rabdare :)
Răspuns la discuția PFA neplatitor de TVA
Pai eu vreau sa trec in registru inventar un router, o sa trec la valoare contabila si de inventar aceeasi valoare (valoarea de achizitie), poate peste un an se devalorizeaza si o sa trec alta valoare, dar nu stiu cum o sa stabilesc aceasta valoare.
Si inca o intrebare in RJIP o sa trec la plati valoarea obiectului fara tva la fel ca in registru inventar?



Răspuns la discuția PFA neplatitor de TVA
Daca ma puteti ajuta cu un model de completare registru-inventar...nu stiu exact ce sa scriu la valoare contabia, valoare de inventar, ce inseamna diferentele de evaluare?
Va multumesc!
Răspuns la discuția PFA neplatitor de TVA
Nu prea am inteles ultima parte... :(
Deci eu trec valoarea totala a obiectului in RJIP (la cheltuieli), dar il trec si in registrul-inventar.
In registru-inventar trec valoarea lui totala? ca sunt multe rubrici care chiar nu stiu ce inseamna...(daca ma puteti lamuri)
Am citit pe forumuri ca un obiect de valoare mare se amortizeaza in mai multe luni, ani...
Răspuns la discuția PFA neplatitor de TVA
Va multumesc mult pt raspuns, poate sunt intrebari stupide dar sunt si eu la inceput :)
Ati spus mai sus ca routerul trebuie trecut "si in reg inventar"...trebuie trecut insa si in RJIP?
Cum se face decontarea sumei pe router si imprimanta daca sunt trecute in registru-inventar?
Se scad la sfarsit de an din incasari (la fel ca si cheltuielile)
In registru-inventar se trece toata suma pe un an?
Răspuns la discuția PFA neplatitor de TVA
Daaa, exista factura normal dar nu stiu daca sa le trec la plati in RJIP sau in registru-inventar?
In registrul inventar stiu ca se trec obiectele de valoare mai mare gen laptop...dar nu stiu de la ce valoare in sus se trec?
1. Pentru un PFA cu activitatea principala proiectare si audit energetic se pot trece in RJIP la plati cotizatia anuala platita la o asociatie profesionala? (valoare 150 ron)
2. Daca mi-am cumparat un router si o imprimanta le pot deconta pe PFA?
Se pot trece tot la plati in RJIP?

off :(
ce nu-mi plac oamenii de genul asta
Pai de ce nu pot face nimik daca e scris identic? nici macar nu au schimbat un cuvant :(