avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Activitate Costy65

Activitate Costy65

Buna ziua , va adresez rugamintea de a mi raspunde la intrebarea de m ai sus deoarece am o neclaritate in acesta privinta . Dupa ce am citit Ordinul M84/2009 actualizat, nu am inteles bine ce sanse am dupa trecerea in rezerva in viitorul apropiat sa pot continua inchirierea locuintei de serviciu din fondul M.Ap.N. atat eu cat si familia mea. Mentionez ca Art 30 din M84/2009 spune ca locuinta de serviciu devine disponibila la termenul prevazut in contract; tot la Art 30 pct f spune ca in termen de 30 de zile de la data incetarii raportului de srviciu cu M.Ap.N. ; Art 31 din M84/2009 spune : contractele de inchiriere a locuintelor de serviciu pentru pensionari sau urmasii locatarilor decedati in situatia care face dovada ca ocupau locuinta de serviciu , au achitat chiria la zi , ca nu au detinut locuinta propritate personala ei sau membri de familie dupa 1990 se pot prelungi prin acordul partilor in conditiile prezentelor instructiuni [ M84/2009 actualizat ] ; Art 32 din M84/2009 spune ca ina cazul parasirii definitive din diferite motive a locuintei de serviciu de catre locatar si/sau neprezentarii acestora pt a prelungi durata contractului de inchiriere , continua in beneficiul sotiei , sau descendentilor /ascendentilor ,daca acestia indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii : - fac parte din personalul M.Ap.N. ; - au locuit impreuna cu locatarul ; - au fost inscrisi in contractul de inchiriere actualizat cu Ordinul M 123/2012 . La puctul 7 din Anexa 4 din M84/2009 se arata ca se pot prelungi contractele de inchiriere in conditiile prevazute de M84/2009 actualizat cu Ordinul M 123/2012. Va adresez din nou rugamintea sa ma informati in aceasta problema , daca dupa trecerea in rezerva , ca pensionar militar , pot beneficia de prelungirea contractului de inchiriere atat eu cat si familia mea , mentinez ca nu detin si nu am detinut locunta propritate personala , atat eu cat si membrii familiei . Va multumesc.
Răspuns la discuția Data iesirii la pensie M.Ap.N.
Buna seara,va multumesc pentru raspunsul dat referitor la data iesirii la pensie dar,precizez ca nu am inteles cum a ti dedus ca mi se cuvine o reducere din varsta standard de pensionare [58 de ani si o luna] conform anexei 6 din L263/2010 de numai 6 ani pentru stagiile realizate in grupe de munca. Mentionez ca sunt militar activ din anul 1986 in grupa 1 de munca [6luni/1an], plus 2 ani de SCOALA MILITARA, plus 1 an si 5 luni grupa 2 de munca [3 luni/1 an]. Precizez ca sunt nascut pe data de 13.05.1965 si dupa calculele mele am crezut ca la 25 de ani grupa 1 de munca [6 luni/ 1 an] mi se cuvine o reducere de 12 ani din varsta standard de pensionare [ 58 ani 1 luna] . Dumneavoastra ati precizat ca pot beneficia de pensie pentru limita de varsta la 52 de ani si o luna , varsta standard de pensionare reducandu se numai cu 6 ani si nu cu 12 ani asa cum am inteles eu,in conditiile in care am lucrat 25 de ani in grupa 1 de munca [ 6 luni/1 an] ,si dupa cum este precizat in art.29 aliniatul 2 si in art 30 aliniatul 1 punctul c,conform tabelului nr 2 din L263/2010. Va rog frumos sa mi precizati inca o data raspunsul la problema mea ca nu am inteles de ce mi a rezultat numai 6 ani de reducere din varsta standard de pensionare si nu 12 ani asa cum am dedus eu. Va multumesc
Buna ziua,va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns in privinta iesirii la pensie conform Legii 263/2010. Mentionez ca sunt nascut pe 13.05.1965 ,am 25 de ani ca militar lucrati in grupa 1 de munca ,si 1 an si 5 luni grupa 2 de munca lucrati intr o intreprindere inainte de armata.Va rog sa mi precizati daca indeplinesc conditiile de iesire la pensie conform anexei 6 din Legea 263/2010 inainte de implinirea varstei standard de 58 de ani si 1 luna si daca voi fi penalizat. Va multumesc frumos.