avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1329 soluții astăzi
Forum Activitate opc2006

Activitate opc2006

buna seara
dupa primirea preavizului , la terminarea perioadei de preaviz , am primit decizia de concediere ( desfintarea postului ) . In decizie au omis sa scrie si motivele concedierii . Astfel nu au fost respectate prevederile art 76 care prevede obligativitatea mentionarii acestora.
conform ART. 78: Concedierea dispusa cu nerespectarea procedurii prevazute de lege este lovita de nulitate absoluta
Ce inseamna nerespectarea procedurii ? ( am primit preaviz , iar apoi decizie - dar decizia este incompleta )
De la primirea deciziei au trecut 60 zile.
Daca fac contestatie privind nulitatea absoluta iar ei invoca tardivitatea contestatiei ( au trecut mai mult de 30 de zile ) am vreo sansa de reusita ?
Va multumesc
buna ziua
in loc. Timisul de Sus am fost oprit si sanctionat ca in timpul deplasarii nu aveam luminile de intalnire aprinse . Masina avea in schimb aprinse luminile de deplasare pe timp de zi ( din dotarea autoturismului - model 2010).
Am incalcat art 44/2 privind deplasarea pe drumurile europene in timpul zilei care prevede utilizarea luminilor de intalnire ( acestea nu sunt lumini de deplasare pe timp de zi ) si sanctionat de art 99/2 .
I-am aratat manualul de utilizare al autoturismului si i-am explicat despre luminile de deplasare pe timp de zi din dotarea din fabricatie. A spus ca nu il intereseaza. Totusi a scris la alte mentiuni :" avea lumina de deplasare pe timp de zi din dotarea autovehiculului aprinsa ".
Am vreo sansa sa se admita contestatia tinand cont de faptul ca am respectat spiritul si nu litera legii ? va multumesc