avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1041 soluții astăzi
Forum Activitate vatmad

Activitate vatmad

Ok, dar daca aceasta clauza este inclusa intr-un act aditional numit "angajament de confidentialitet" care incepe cam asa "subsemnatul.... angajat...... in conformitate cu preverile articolelor 20, 26 codul muncii, ma angajez sa respect urmatoarele:".

Pe parcursul acestui act este si clauza de neconcurenta
Asta schimba cu ceva situatie?
Buna ziua

Sunt nou pe acest forum si am gasit deja multe subiecte interesante.
Am o mare nelamurire cu privire la clauza de neconcurenta. Daca ma poate ajuta cine as fi recunoscator.
Situatia este in felul urmator: sunt angajat de ceva timp, cu contract de munca, cu salariul pe contract minim pe economie si nu pe un post ce implica studii superioare (cum de altfel as avea). De curand angajatorul ma obliga sa semnez un acord de confidentialitate. nu am nimic impotriva pana aici dar in acel acord este si o clauza de neconcurenta (ceva de genul ca dupa incetarea contractului de munca nu am voie sa fiu salariat/colaborator.... la agenti economici de acelasi profil) . Nu este stipulat insa nimic de indemnizatia de concurenta (cea de min. 50% din salariu). Am incercat sa discut cu angajtorul dar degeaba. Concluzia e ca cine nu semneaza pleaca.
Din cate stiu, in codul muncii e stipulat ca acea clauza de neconcurenta nu isi produce efectele fara indemnizatia de neconcurenta.
ar avea angajatorul o pista legala impotriva mea daca eu voi incalca aceasta clauza in conditiile mai sus mentionate?

Va multumesc