avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1807 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters212063

Activitate ContSters212063

Discuție Datorie vamala
In 2003 Am adus o masina in tara , am platit taxa vamala am inmatriculat masina si am vandut-o aveam 17 ani , in 2005 am adus o alta masina pe care s-a pus custodie in vama , a trebuit sa fac un angajament de plata si sa le dau 1500 lei din datoria initiala de 5000 lei. In 2010 am inmatriculat o masina pe numele meu si cand am vandut-o nu am putut sa ii dau cumparatorului fiscal pe masina , dar masina a fost vanduta , am fost la vama sa le platesc datoria si SURPRIZA din 3500 lei cat mai credeam ca trebuie sa le platesc datoria este de 16000lei Intrebarea datoria se prescrie ? Pe ce baza pot deschide proces sa anulez datoria mentionez ca la primarie nu imi elibereaza fiscal pe masina si nu pot sa o radiez de pe numele meu . multumesc foarte mult !!
Am si eu o intrebare in legatura cu infiintarea unei firme , doresc sa infiintez o firma si am datori la vama romana , o taxa vamala la o masina , un surplus de taxa vamala venit dupa un an dupa ce am inmatriculat si am vandut masina . Constituie acest lucru vre-o problema in infiintarea firmei daca aceasta va fi pe numele meu multumesc anticipat . dani