avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Activitate bucan_george

Activitate bucan_george

Multumesc pentru raspuns!
Mentionez aditional ca organul de politie m-a anuntat in urma primirii plangerii mele penale ca dupa verificarile aferente a acelui autoturism ,acesta nu a fost instrainat prin contract de vanzare-cumparare ,ci printr-un transfer simplu nefiind vorba de o suma de bani intre cumparator si vanzator ( va spun exact cum mi s-a spus,probabil donatie).
Daca era vorba de vanzare-cumparare debitorul indeplinea conditiile savarsirii infractiunii de inselaciune(asa mi s-a spus)
In acest caz se schimba datele problemei?
Multumesc!
Am incheiat contract de imprumut cu cineva de 13200lei . Acesta a pus garantie un autoturism marca Renault Laguna 2,dar nu a mai fost gajat.
In urma demersurilor de executare silita ,urmata apoi de plangere penala aflu urmatoarele :
-debitorul a facut transfer de proprietate cu acel autoturism in favoarea unei cunostine(deci nu vanzare-cumparare)
-organul de politie care s-a ocupat de plangerea penala ma informeaza ca nu este caz penal ,ci este vorba de nerespectarea clauzelor contractuale
In acest sens ma sfatuieste sa incep un proces la Judecatoria Iasi -sectia civila
pentru a recupera autoturismul pus garantie in vederea executarii silite
Asadar sunt sanse de a recupera autoturismul in vederea executarii silite avand in vedere ca este vorba de transfer de proprietate,ci nu vanzare-cumparare?
Avand in vedere ca au trecut 2 ani de la expirarea contractului ,pot cere aditional bani in instanta? (sub forma de dobanda sau daune morale)
Orientativ imi puteti spune cam cat ar putea dura un astfel de proces?
Multumesc!
Aveti dreptate! In tara in care traim nimic nu ma mai mira!
In curand o sa contractez un avocat,probabil este cel mai bine.
Multumesc pentru sprijinul acordat
Stima
Respectivul care a cumparat masina de la debitor este prieten cu el ,posibil complice si stia de creanta formata ,
Citez aditional din contract referitor la AEGRM:
" Noi,partile contractante, declaram ca nu solicitam inscrierea in Registru de Gajuri al Arhivei Electronice a prezentului contract de imprumut cu garantie mobiliara,cunoscand consecintele acestei operatiuni si am solicitat semnarea si autentificarea prezentului act fara verificarea sarcinilor."
In acest caz doresc sa stiu cum procedez in continuare ? Catre cine ma adresez?
Parerea mea era sa formulez o plangere penala deoarece nu a respectat conditiile contractului ,acum nu stiu daca am dreptate sau nu
Mul;tumesc inca o data si astept raspunsul dumneavoastra
Din pacate nu am inscris la AEGRM acest contract deoarece nu am fost bine informat ,acesta fiind primul contract de acest gen incheiat de mine si cu siguranta si ultimul!
Aditional,acest autoturism a fost instrainat in favoarea unui prieten care stia de contract (se poate dovedi )
In acest caz ,bunul nefiind gajat ,pot face ceva dpdv legal in acest sens ?
Multumesc
Multumesc pentru raspuns! Nu ar fi intrunite elementele constitutive ale infractiunii de inselaciune deoarece in contract scrie in felul urmator (citez conf CONTRACTULUI DE IMPRUMUT CU GARANTIE MOBILIARA Fara deposedare)? :
" Eu .......(debitorul) declar ca acest autoturism cu care garantez restituirea imprumutului,se afla in proprietatea mea,nu este scos din circuitul civil,nu formeaza obiectul vreunui litigiu,nu este sechestrat sau gajat [...] .De asemenea declar ca nu am facut niciun fel de promisiune de instrainare a acestui autoturism,nu am incheiat contracte de inchiriere sau comodat si ma oblig sa nu garantez cu acest autoturism in favoarea altor persoane fizice sau juridice si sa nu-l instrainez sub nici o forma pana la achitarea integrala a imprumutului."

" PREZENTUL CONTRACT CONSTITUIE TITLU EXECUTORIU'

"Orice incalcare a prevederilor prezentului contract este de competenta instantelor judecatoresti."
De asemenea cu debitorul s-a inceput poprirea pe salar ,dar acesta si-a pus salariu minim pe economie ,astfel ajungand ca eu lunar sa obtin 163 Ron si in ultimul timp nu consemneaza bani ,acesta fiind prieten bun cu angajatorul lui si nu ma avantajeaza deloc acest tip de poprire.
In ceea ce priveste Termenul de prescriptie de 3 ani nu este problema ,deoarece am fost anuntat de executorul judecatoresc ca acesta se poate prelungi fara probleme la expirarea celor 3 ani .

Buna Ziua,
Am incheiat un contract de imprumut prietenesc cu o persoana fizica .Acesta a garantat imprumutul in valoare de 13200Ron cu un autoturism ,dar acesta nemaifiind gajat . La 2 saptamani dupa expirarea termenului de plata acesta a instrainat autoturismul ,sustragandu-se astfel de la sechestrarea acestuia si implicit de la plata creantei.
Imi puteti spune va rog ce pot face acum pentru a putea recupera cat mai repede si usor banii? mentionez ca executorul judecatoresc nu a reusit mare lucru
Ma gandeam la o plangere penala ,dar nu stiu cum sa fie exact formulata ...
Va multumesc