avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1175 soluții astăzi
Forum Activitate mugurel77

Activitate mugurel77

buna ziua.va mai deranjez cu o intrebare.cererea trebuie depusa la judecatoria ultimului nostru domiciliu comun( vatra dornei in cazul nostru) sau la judecatoria unde are ea domiciliul ea acum (nasaud).eu am inteles ca unde are ea domiciliul.
va multumesc
ok am intels si va multumesc.oricum nu era de preferat varianta respectiva.dar se poate rezolva la mediator fara sa mai mergem in instanta daca fosta ar fi de acord.si cum ea nu va fi ramane instanta care mai intai te trimite tot la mediator nu?
care sunt sansele de reusita am inteles,conform noului cod am dreptul sa cer custdia comuna sau cum se mai cheama.intrebarea mea este ce se intampla daca ea nu se prezinta la mediator? sau daca nu se prezinta in instanta?
am inteles multumesc mult. eu am depus (sau cel putin avocatul trebuia sa depuna,dar se pare ca a uitat dupa ce a luat banii sa-s mai faca treaba) la judecatoria domiciliului ei actual,adica Nasaud.asa mi s-a spus.dar daca ziceti ca la ultimul domiciliu avut de noi atunci e altceva.noi am divortat la judecatoria vatra dornei in 2009.
oricum multutmesc inca o data pt sfaturi si sper sa rezolv cat ma curand si amiabil
am inteles dar se pare ca oricum am face este necesara prezenta noastra si intr-un caz si in altul,nu putem rezolva problema fara sa ne prezentam personal.si in cazul asta apare intrebarea:ce fac sau ce se intimpla daca ea nu se prezinta la mediator? ea stie ca intr-un final voi obtine ceea ce doresc dar ambitia ei prosteasca ma pune la cheltuieli inutile si asta e o satisfactie pt ea. o poate obliga cineva sa vina?
si daca ajungem la notar (prin absurd accepta) intelegerea noastra va avea aceeasi importanta si efect ca si cand ar fi data de instanta? adica poate ea se razgandeste.
oricum eu va multumesc pt ca ati fost draguta si mi-ati raspuns
deci sa inteleg ca oricum ar fi tot trebuie sa ma prezint,la mediator sau la judecator
ok si la notar mergem si daca suntem de acord in privinta unui alt program de vizita (de ex sa iau fetita aici) sau doar custodie comuna(exercitare autoritate parinteasca in comun)?
si inca o intrebare. ce inseamna cerere motivata temeinic si probata?
multumesc mult
exact asta am facut doar ca a aparut o problema cu avocatul.el trebuia sa depuna cererea in instanta de anul trecut din iulie si nici acu nu a depus-o desi el zice ca asteapta termen.posibi sa fi facut o alegere proasta.
nu mai are rost sa spun ca desi hotararea jud imi da dreptul sa vad fetita in fiecare vara in luna iulie abia o vad o data la doi ani pt ca nu vine in tara si multe altele
eu va multumesc pt ca mi-ati raspuns si v-as mai deranja cu vreo doua intrebari daca nu va suparati.
cu fost nu am cum sa ma inteleg,femeia asta traieste doar ca sa imi faca viata grea.refuza orice i-as propune si mai influenteaza si fetita.am vb o data cu ea la tel si mi-a zis ca nu o lasa mami.mai multe nu mi-a putut spune ca nu era singura.imi pare rau c anu am inregistrat-o.am vb si cu un mediator si a sunat-o si pe ea dar pune aceeasi placa,spune ca se teme sau ca mi-o da aici in suedia daca vine si ea.adica sa-i platesc eu drumul,chiria si intretinerea.cu fetita abia reusesc sa vb uneori doar o data pe luna la internet.face tot posibilul sa o indeparteze de noi.fetita vrea s avina aici in vacanta,se intelege extraordinar nu doar cu sotia ci si cu soacra si cumnatele mele.
acum mai astept sa vad ce va face avocatul.pierd timp pretios pt ca dureaza pana se da termen.
ce as vrea eu sa va intreb e daca prin absurd o conving sa ne intelegem amiabil care este procedura?
daca nu vrea si ajungem la judecator ce sanse am sa obtin custodia comuna? ce sanse am sa imi aprobe sa iau fetita aici in vacanta( as vrea macar jumate din vacanta de vara)?
daca reusesc sa inregistrez fetita cand imi spune ca vrea sa vina aici m-ar ajuta cu ceva?
pot cere sa audieze si fetita?
daca ajungem la mediator este necesar sa mergem personal? este necesara prezenta noastra? dar daca ea e de acord mai trebuie sa mergem in tara sau putem trimite intelegerea noastra legalizata la notar?
stiu ca sunt multe intrebari dar m-as bucura daca a-ti avea bunavoianta si timpul sa imi raspundeti
va multumesc
buna,am si eu o intrebare.sunt divortat si fetita a fost incredintata mamei.intre timp am plecat amandoi din tara si ne-am stabilit in tari diferite.eu in suedia si ea in italia.dorinta mea este sa aduc fetita aici in vacanta de vara cel putin o luna.nu mai pot respecta programul stabilit la divort iar fosta face situatia destul de dificila pri refuzul ei de a ne intelege amiabil in schimbarea programului de vizitare.adica refuza sa imi dea fetita aici.intrebarea mea este daca eu cer in instanta schimbarea programului si sa mi se dea fetita aici in vacanta de vara ce sanse am? sau care e solutia ca sa obtin astfel de program. fetita isi doreste sa vina,insa nu si fosta.trebuie sa fie si ea de acord? nu e cumva un drept al meu garantat de lege? sau e mai avantajos sa cer custodie comuna?
multumesc
pai am tot evitat razboiul asta vreo doi ani dar se pare ca tendinta si intentia mea de a rezolva problemele amiabil sunt luate drept dovada de ''fraier''.daca exista si alta posibilitate sigur nu mai apelam la sfaturile d-voastra.v-as lasa e-mailul ei sa ii spune-ti acelasi lucru dar v-ati osteni inutil sa tastati.mai bine da-ti un sfat bun altcuiva care are nevoie.
cat despre cheltuieli...totul costa pe lumea asta,iar daca e musai sa fie asa atunci asa trebuie sa fie.si daca tot ati adus vorba de costuri cam cat ajunge un asemenea proces? dar unul pentru custodie comuna?
oricum va multumesc mult pt informatii.de aici incolo d-zeu cu mila nu? din pacate ceea ce multi nu inteleg e ca orgoliul asta nenorocit distruge vietii de copii inainte sa tina vii propriile interese
daca mama se sustragerii punerii in practica a hotararii,domnule moderator,sunt si alte modalitati de a o determina sa le respecte.una ar fi plangerea penala si credeti-ma ca dovezi am destule pentru doua condamnari.intrebarea e alta...daca justitia din romania chiar respecta ea insasi legea sau o face dupa ureche.eu daca nu ii trimit pensia primesc condamnare.ea daca nu respecta hotararea...vezi doamne e femeie si mama si tot asa.iar daca as obtine custodia comuna fiti sigur ca as avea grija sa o si respecte.traiesc intr-o tara in care inainte de lege parintii sunt parinti si chiar daca se despart chiar primeaza interesul copiilor.probabil nu vom ajunge niciodata la nivelul lor de mentalitate dar de undeva trebuie inceput nu?
important pentru mine e ceea ce pot obtine.restul voi vedea dupa