avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate lazarilie

Activitate lazarilie

Răspuns la discuția carte de munca pierduta
De unde aflu CUI-ul firmelor care nu mai exista?
Buna ziua ..am un unchi care a ajuns la varsta de pensionare dar nu mai are cartea de munca.Cei de la itm spun ca nu o gasesc pentru ca ar fi ramas la angajator dar firma respectiva nu mai exista ca sa poata lua legatura cu ei.Ce sa faca?Unde sa mearga? Am mai citit pe net ca s-ar putea folosi de stagiul de cotizare de la casa de pensii dar pe site-ul lor totusi se cere cartea de munca pentru dosarul de pensionare.
Buna ziua ! Tatal meu a mostenit o casa cu teren de la bunicul meu ,iar ceilalti frati i-au cedat lui partile lor .Acum doi ani am locuit eu acolo si cu un var dar el nu are drept de locuinta .Recent am aflat ca fratele varului meu a inceput sa construiasca o casa acolo.As dori sa stiu sa stiu daca el are vreun drept in fata legii daca actele sunt definitve si irevocabile in favoarea tatalui meu.Mentionez ca varul meu a continuat sa locuiasca acolo cu acordul verbal al tatalui.As dori sa stiu daca este posibil sa pierd terenul doar pentru ca el a stat acolo si tata nu a platit impozitul timp de 5 ani