avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate winer

Activitate winer

Răspuns la discuția control itm
in Revisal trebuie raportat aceasta modificare a contractului cadru?
Răspuns la discuția control itm
la control am raspuns asa cum ati zis si Dvs. mentinand ca am terminat cursul de insp.res.umane. si seful Dvs cu privire la acest ordin mi-a spus ca contractele vechi raman ,de ex.cu 15 zile de demisie ,nu 20 ca acum ,si ca nu pot forta pe acest om sa respecta legea noua.

pentru salariatul respectiv se aplica aceea ce era scris in 2002 la C.i.m .

si acum ce sa fac ,sa lupt cu ei sau sa fac cea ce-mi cere dansii. si cu asta basta ????
in act adit. data intrarii in vigoare sa fie 01.05.2011 sau 01.07.2012
Discuție control itm
Am o nelamurire cu privire la urmatoarele :
am avut control si inspectorul mi-a lasat ca masaura ca c.i.m vechi care au fost incheiate pina in aparitia ordin 1616 /02.06.2011 trebuie modificate acum cu un act aditional la c.i.m.
Nu prea inteleg dupa cum vad la forum legea nu se aplica retroactiv ,e valabil numai acelor care e incheiat dupa aparitia ord.ment mai sus.

Daca trebuie facut atunci cu ce data intra in vigoare?

Multumesc mult

O intreprindere ind.este infiintata din 2006 dar nu s-a platit contributii cas,cass,somaj.
Daca nu s-a platit pina acum ,se plateste retroactiv sau din ce data ? pentru ca din cate stiu din anul 2011 e obligatoriu

Mentionez ca titularul nu poate sa incheie cu el insusi contract de munca, insa are un angajat pentru care plateste contriibutii.

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția director societate
multumesc pt timpul si raspunsul acordat ,asa voi face,e mai simplu. Sarbatori fercite:D
firma este constituita din 2 asociati ,unul din ei poate sa fie director societate comerciala cu contract indiv.de munca (celalalt este numit administrator prin AGA) si sa incheie acte juridice sau trebuie sa incheiem un contract de mandat in fata notarului ??

Nelamuriri: in calitate de angajat C.I.M primeste salariul cf stat de plata , iar in cazul mandatului cum se efctueaza ?

Buna, as dori sa intreb ce va fi in cazul in care am beneficiat de linie de credit si intretimp firma mea a intrat in insolventa. Voi fi nevoit sa rambursez total chiar inainte de scadenta sau depinde de banca .
Răspuns la discuția patron administrator
multumesc pt ajutor ,sa aveti a zi frumoasa =D>
Răspuns la discuția renuntare dreptul angajator
multumesc inca o data sunteti=D>
Răspuns la discuția renuntare dreptul angajator
Atunci pot sa renunt,daca vreau???