avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1039 soluții astăzi
Forum Activitate luoana

Activitate luoana

Am o masina luata din Germania, cu o garantie extinsa de 1 an. La service in Romania s-a constatat o defectiune la caseta de directie si mi-au facut o proforma pentru caseta de directie si manopera. Am cerut sa se faca pe garantia respectiva si m-au refuzat. Am luat legatura cu cei din Germania, acestia le-au cerut sa i-a legatura cu reprezentanta pe Romania. Dupa patru verificari in service, fara a primi un raspuns de la reprezentanta, service-ul a programat masina pentru inlocuirea casetei de directie avand ok-ul de la reprezentanta pe Romania, iar manopera sa o achite firma din Germania la care am garantia suplimentara pe un an. Dupa reparatie service-ul s-a razgandit si mi-a facturat manopera, pe motiv ca nu au contract cu cei din Germania, desi acestia au dat un nr. de accept pentru manopera. Ca sa-mi scot masina din service am achitat aceasta suma. Vreau sa va intreb, e posibil sa se inlocuiasca caseta de directie in garantie, de catre reprezentanta, iar manopera si suruburile sa fie facturate catre client? Mentionez ca masina este pe persoana juridica.
Răspuns la discuția accident atv
Deci daca cadem cu bicicleta sau cadem pe scari ne tratam singuri sau platim serviciile medicale. E bine de stiut ca in spital nu te instiinteaza nimeni despre aceasta obligativitate.
Răspuns la discuția accident atv
Dar nu a fost accident rutier fiind in padure, pe un drum de pamant. E la fel ca si cand ar fi cazut cu bicicleta. Am fost intrebata la externare daca a fost accident si daca a venit politia. Nu mi s-a spus ca voi avea de plata nici la urgente si nici pe sectie unde a ramas pentru a fi supraveghiat peste noapte. Dupa doua saptamani am primit somatie acasa. E legal? Articolul 313 din L95/2006 se refera la daune aduse altor persoane....ei au trecut articolul in somatie ca si cum s-ar referi la daune aduse propriei persoane.
Discuție accident atv
spitalizarea si ingrijirile medicale in urma unei rasturnari cu atv-ul in padure le suport eu sau casa de asigurari?
va rog sa imi spuneti care lege reglementeaza regimul penalitatilor datorate de parti intr-un contract comercial...de ex confectionarea unui mobilier...
Răspuns la discuția despagubire partiala
un proces deschis firmei de asigurari pentru recuperarea diferentei se judeca pe codul civil?
Răspuns la discuția despagubire partiala
In concluzie, spuneti ca trebuie sa le prezint factura de reparatie pe intreaga suma achitata de ei pentru reparatie sau doar sa prezint masina pentru a se constata reparatia si a se face inspectia de risc pentru reintregirea sumei asigurate? Ce factura se le dau, daca am luat piese si din afara?
Ce inseamna un document scris? Am e-mail de la inspectorul lichidator daune cu suma acceptata de ei din care se vor retine ratele neachitate si cererea de despagubire cu suma acceptata de mine (aceasi suma) si pe care nu mi-au achitat-o integral.
Răspuns la discuția despagubire partiala
Anumite piese le-am luat din strainatate de la dezmembrari...iar factura pe reparatie va fi pe firma mea, pe o alta suma...nu vad de ce ii intereseaza daca suma acceptata a fost pt reparatie in regie proprie si se acorda inaintea efectuarii reparatiei....Au termen 15 zile sa imi vireze banii...de ce nu o fac pt toata suma acceptata de ei in scris....
In baza contractului daca nu contest suma in termen de 30 zile ei ma considera complet despagubiti.....la ce sa mai faci casco...dai banii sa stii ca ai cu cine sa iti manaci nervii in caz de vreun accident, cine sa te injunghie pe la spate....nu vad alt ajutor primit in urma achitarii asigurarii casco ani de zile....


In urma unor negocieri firma de asigurari a acceptat o suma la plata in conditiile unei reparatii in regie proprie...dupa doua saptamani m-am trezit ca mi-au achitat doar trei sferturi din suma. i-am intrebat ce s-a intamplat si mi-au motivat "motive contabilicesti"...si ca doresc sa le trimit copie dupa factura de reparatie.
Intelegerea era sa imi fac masina unde doresc, la ce bani pot...chiar si cu piese second, ei achitandu-mi suma din devizul de reparatie, mai putin TVA-ul...
Mentionez ca asigurarea pe care se face reparatia este casco, accidentul avand loc in alta tara, vinovatul fiind cetatean strain, pe RCA-ul lui fiind mai complicat am ales sa fac masina pe casco....
CSA-ul impune un termen de plata la asigurarile casco? Ma pot adresa lor pentru a primi banii cat mai repede?
daca pr rca nu vrea sa daspagubeasca in totalitate dauna, se poate indrepta impotriva mea pt lipsa folosintei masinii si pt ce nu a despagubit asigurarea? ar avea castig de cauza?