avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Activitate adrian007

Activitate adrian007

Discuție Forum
Salut,

Imi place foarte mult ca sunt oameni care ajuta pe acest site. As avea o sugestie totusi, legata de solutia tehnica. Nu stiu daca forumul este construit pe o solutie comerciala sau open source ori e custom insa forumul mi se pare greu de utilizat/ neintuitiv. Cred ca se poate mai bine pe partea de "user friendliness" .

Multe succese!
Multumesc de raspuns. Deci mai bine raman pe PFA :)
Salut,

Sunt angajat si in paralel am PFA axat pe servicii informatice. Va rog sa mi spuneti daca e mai avantajos sa trec pe SRL. Din ce m-am informat eu, as plati 3% din venit atata vreme cat ma incadrez in conditiile pentru microintreprinderi. Intrebarea este cum imi scot banii din firma. Mai e vreo taxa care trebuie platita ? Mai trebuie sa platesc CAS, CASS sau alte taxe , avand in vedere ca sunt angajat ?

Multumesc!
Multumesc mult de raspuns.
Buna ziua,

Sotia mea tocmai termina concediul de 2 ani si urma sa se intoarca la munca insa a fost informata ca nu mai au nevoie de inca un om si ca o vor trimite in somaj. Stiam ca in vechiul cod al muncii era specificat ca pe o perioada de 6 luni dupa intoarcerea din concediul de ingrijire a copilului nu poate fi concediata insa in noul cod nu am gasit aceasta prevedere. Nu se mai aplica? In alta ordine de idei, in acesti 2 ani, in biroul respectiv au mai fost angajate 2 persoane. Daca firma desfiinteaza postul sotiei mele, poate sa-i dea in judecata cu sanse de castig ?

Multumesc in avans.