avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters212896

Activitate ContSters212896

Răspuns la discuția Amenintari Virtuale
xuser a scris:
2. Daca este scrisoare trimisa de politie, o scot cei de la Yahoo si le-o aduc si in cioc daca e cazul....

Eh uite ca in cazul meu, scrisoarea aceea de care zici tu a fost trimisa de catre organele de cercetare penala si raspunsul celor de la Yahoo a venit dupa foarte mult timp si nu le-au furnizat nici un fel de informatie, motivatia lor a fost ...vezi mai sus in posturile mele anterioare.
Acelasi tip de scrisoare a fost trimisa si catre serverele Gmail, pentru ca mesajele email de amenintare au fost trimise si de pe acest tip de server, la fel...raspuns intarziat cu mentiunea ca acele emailuri nu se mai afla pe serverele lor si nici nu au certitudinea ca s-au aflat vreodata.
Oricum pt cine are de facut expertize de genul acesta....daca trebuie aduse probe in aparare...pregatiti-va de bani seriosi, nervi si multa informare.
Răspuns la discuția Testul poligraf
321 a scris:

Multumesc pentru incurajare dar nu mi s-a intamplat sa am nevoie de el ci doar ma intrebam cum e cu acest test si legat de ce ai zis tu Pe site-uri-le lor se mentioneaza ca durata este intre 60 si 120 de minute si nu 3 minute cum ai spus tu de accea vad ca intrebarile sunt impartite.


3 minute...durata testului propriuzis
60 de minute, da in total, o mica discutie cu psiholgul inainte de test, urmata de test si apoi concluzii.
Răspuns la discuția Testul poligraf
Eu am sustinut astfel de test, nu este dificil , desi ma stiam nevinovata, incercam sa-mi pastrez calmul, dar cu toate astea tremuram pt ca era prima data si complet nou.
Asadar, NU te obliga nimeni sa-l faci daca nu vrei, nu constituie proba in instanta, dar judele sigur va trage un ochi peste el, macar asa informativ.
Inainte de testare, psihologul va citi dosarul ca sa se familiarizeze cu cazul, intrebarile cheie sunt propuse de anchetatori.
Intri in cabinet, te asezi pe scaunul cu pricina, va avea loc un mic interviu legat si de tine ca persoana si de cazul in care esti implicat, dupa care se pune in functiune aparatul.Se pun cateva intrebari de control, apoi se trece la testul propriuzis.
Nu dureaza mai mult de 3 minute. Dupa test ti se comunica rezultatul, pe mine m-a pus si sa semnez o hartie ca am luat la cunostinta, mi-a aratat si graficul.
Eu l-am trecut, am spus adevarul....am rasuflat usurata.
Succes si tie.
Răspuns la discuția Amenintari Virtuale
xuser a scris:


Poti cere apoi de la Yahoo conversatia respectiva autentificata. Ma rog nu tu, ce politia, procurorul sau judecatorul.


Crede-ma ca cei de la yahoo nu sunt interesati deloc de tot ce inseamna "romanesc". Si in cazul meu au cerut loguri si continuturi de mesaje si le-au cam dat flit, raspunsul lor s-a traduce ..."avem lucruri mai bune de facut decat sa va cautam pe serverele noastre loguri si alte minunatii", bine raspunsul a fost mai oficial dar cam asta reiese.
Iar ce zici tu despre webmessenger.yahoo.com, hm...tocmai m-am logat sa-mi vad arhiva si nu mi-o da, curios.

Răspuns la discuția Amenintari Virtuale
Buna. Asa cum spune si doamna olimpia_ilie, este greu de identificat si de asociat o adresa de mail/messenger sau un IP cu persoana.
O spun asta din propria-mi experienta. La mine lucrurile au fost mult ma negre dar am reusit oarecum sa le da de cap.
Sa presupunem ca ai salvata conversatia messenger in calculator, in arhiva, la loc sigur, te prezinti la politie, ei constata ca exista ...toate bune.
Eu vin si te intreb : de unde stiu eu ca nu ai fabricat conversatia asta ? Cu Multimesssenger( dar ma sunt si alte metode) se poate loga pe acelasi calculator 2 sau mai multi useri si uite asa poti sa-ti scrii de pe unul pe altul, pastrezi in arhiva doar ce te intereseaza si gata...ai rezolvat si "proba".
Interesant subect pentru ca oarecum se aseamana cu comarul prin care trec eu acum.Pe scurt, politia spune ca de e IP ul meu s-a trimis un email de injuraturi si amenintari catre o persoana pe care eu o cunosc, ba mai mult aceeasi persoana care depune plangerea a folosit acelasi laptop de cate ori a avut chef.Dovezile de la dosar sunt faptul ca IP ul este al meu si cateva loguri dovedind ca de pe reteaua mea s-a trimis acel email.Cu toate ca am declarat ca nu este adresa mea de email, ba mai mult ca nici nu am motive sa-l injur si amenint pe acel individ.....cazul este pe masa unui procuror.
Nu stiu ce urmeaza pt ca momentan sunt plecata din tara si nu ma intorc decat de Craciun, atunci urmeaza sa mai dau cu subsemnatul si la procuror.Am si 2 martori care vor declara ca l-au vazut pe individ la calculator de nenumarate ori si ca eu personal nu am o relatie conflictuala cu el.
Nu cred ca e normal ca sa fie invinuit proprietarul calculatorului, din moment ce nu era singura persoana care folosea acel calculator. Se cunoaste oricm facilitatea cu care cineva care se pricepe la internet, poate "fura" IP -ul cuiva, cu toate ca oficial nici un furnizor de internet nu ar recunoaste, deh si-ar pierde clientii.
Am sa apelez si la serciviile unui avocat, e cel mai bine.
2 persoane au acceptat sa vina sa declare ca ce spun eu este adevarat.As dori sa va intreb domnule avocat daca si parintii mei pot fi martori ca l se ocupa de reparatiile calculatorului, pt ca ei au fost de fiecare daca acasa si il cunosc.
Multumesc penru interes

Acuzatia de uz de fals probabil vine din faptul ca emailul de injuraturi a fost semnat cu alt nume decat al meu este singurul lucru la care ma pot gandi, cine stie ce surprize ma astepta.
Buna ziua,

Ma confrunt cu o situatie noua pentru mine. Anul trecut mi-am cumparat un calculator si mi-am pus si internet prin RTC. Eu am cunostinte minime in domeniul IT si internet, de aceea am apelat la unul dintre prietenii mei sa imi arate si mie cum functioneaza. Foarte amabil, acest prieten mi-a instalat mai multe programe(mentionez ca sunt legale) si mai ales in primele saptamani a petrecut mult timp la calculator, eu intelegand mult prea putine lucruri din ce facea el acolo, foarte multa informatie intr-un timp scurt.
Dupa aproximativ 2 luni de zile, ma trezesc cu politia la usa pe, motivul fiid ca sunt suspecta ca de pe IP-ul meu s-a trimis un mesaj sub forma de e-mail, in acest email o anumita persoana injura si jignea pe altcineva. Marea mirare este ca persana care a fost jignita si care a facut plangere este chiar cel care imi se ocupa de inretinerea calculatorului.
M-am dus la politie, am dat o declaratie, acolo am si aflat cine a facut aceasta plangere, am spus si cine mai foloseste acest calculator si cam atat a fost tot.
Evident ca inre mine si reclamant nu a existat niciodata vreun conflict, mi s-a parut absurda toata situatia asta, de aceea primul lucru pe care l-am facut la intoarcerea de la politie a fost sa il sun pe respectivul si sa-l intreb ce se intampla.
Intr-adevar mi-a confirmat ca o persoana pe care el pretinde ca nu o cunoaste, il injura, ameninta si de aceea a facut plangere pt a afla cine este acest personaj.
I-am spus ca am fost citata la politie cum ca ei au descoperit ca IP-ul de la care a primit el email este de fapt al meu, dar ca eu in viata mea nu i-am scris vreun email pt ca nu am motive sa-l injur.
Nu contest ca exista vreo proba in ceea ce priveste identitatea IP-ului, pt ca este foarte usor de aflat direct de la RTC, eu am cerut un Ip static pt care platesc o supra taxa pt ca asa am fost sfatuita ca este mai bine si stiu ca orice miscare pe care o face cineva pe internet este inregistrata undeva, as fi fost cea mai mare fraiera sa recurg la asemenea metoda exactde pe calculatorul personal, m-as fi dus cu siguranta la o sala de net, unde cu siguranta este mult mai greu de demonstrat , daca nu chiar imposibil, plus ca adresa de email de la care au fost trimise aceste jigniri nu este a mea, oricine ar fi putut face o alta adresa penru ca era de domenul yahoo.com.
Eu l-am luat evident la intrebari si pe cel care imi intretinea calculatorul , chiar daca el este cel care a facut aceasta plangere, pt ca am motive sa cred ca ar fi fost in stare sa-si trimita singur emailuri de genul asta, afland si pe parcurs ca nu e tocmai sanatos la cap. Atunci m-a asigurat ca nu el a facut asa ceva si ca pana la urma se va afla cine este aceasta persoana si ca eu sa nu-mi fac griji.Tot el a fost si cel care a mai schimbat o piesa -2 prin calculator cand era nevoie, eu fiid suficient de fraiera sa cred ca nu are ce sa faca rau.
Ei bine, de la declaratia mea la politie si pana acum cateva zile nu am mai aflat nimic de aceasta problema, intre timp mi s-a ars si placa de baza la calculator si ca sa o inlocuesc m-ar fi costat jumatate cat pretul laptopului asa ca am decis sa-mi iau altul. La insistentele acestui barbat, i l-am vandut lui pt ca el are nevoie de piesele din el.
De cateva zile, in cutia postala , am primit o invitatie la procuratura in calitate de invinuita pt uz de fals sub semnatura privata si amenintare.
Eu sunt constienta ca cel care detine un bun de pe care s-a facut ceva ilegal raspunde, da ma intriga de ce autoritatile nu au tinut cont ca si cel care ma acuza pe mine a petrecut foarte mult timp pe acel calculator , plus ca cei de la politie nici nu au vrut sa verifice calculatorul, in mod normal era un lucru esential.
Sun picata din cer in acest caz pt ca nici macar nu am motive sa-l injur sau amenint pe el, chiar si el a spus asta politiei, dar vad ca totusi declaratiile nu si le-a retras.
Daca cineva are vreo idee cum as putea demonstra ca el a fost cel care si le-a trimis, va rog sa ma ajutati. Am prieteni care pot declara ca l-au vazut de N ori la acel calculator , desi poliia nici ideea asta nu a luat-o in calcul.
Va multumesc aticipat celor care citesc.