Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... ce se intampla cand nimeni nu isi recunoaste vina?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

ce se intampla cand nimeni nu isi recunoaste vina?

Cazul este unul ipotetic.
Cineva a spart parola unei adrese de e-mail care nu-i apartine si victima a facut plangere. Pe baza IP-ului s-a aflat locuinta si calculatorul de unde a fost accesat e-mailul. Dar in acea casa locuiesc 4 persoane si nimeni nu vrea sa recunoasca ca ar fi spart parola e-mailului (fara insa sa dea vina pe una din celelalte 3 persoane). Practic fiecare ar declara ceva de genu "eu n-am spart parola, posibil sa fie unul din celilalti 3, cu toate ca nu i-am vazut accesand e-mailul respectiv".
Ce se intampla in acest caz? Poate fi gasit vinovatul in conditiile in care nimeni nu recunoaste ca e de vina si pe calculatorul de unde s-a accesat e-mailul au acces toate cele 4 persoane?
nu se va intampla nimic daca vinovatul nu cedeaza si nu recunoaste, nu poate fi dovedit.
sa intelegem ca va asigurati in vederea unei actiuni viitoare?:)
eclair a scris:

sa intelegem ca va asigurati in vederea unei actiuni viitoare?:)

De fapt sunt student la Drept, trec acum in anu 2 si nu prea am frecventat cursurile din anul 1. Pe un alt forum s-a pus o intrebare despre ce poate sa pateasca daca a spart o parola de mess si victima a facut plangere. Asa mi-a venit ideea sa pun intrebarea respectiva.

Mai am o intrebare, daca una din cele 4 persoane recunoaste ca o cunoaste pe victima dar nu si ca a intrat pe e-mailul acesteia, iar ceilalti spun ca nu o cunosc pe victima, poate fi asta o proba ca persoana care o cunoaste pe victima este si cea care i-ar fi spart parola?
Ma gandesc ca si celelalte persoane ar fi putut afla adresa de e-mail a victimei, chiar daca nu o cunosc.
dannyel_dobre2, utilizator
Daca raspunsurile sunt sau nu on topic ramane la aprecierea moderatorilor. Pana atunci, fiind un forum public, toti utilizatorii pot raspunde cum doresc.

Stati linistit, nu veti deveni nici un fel de notar.

Infractiunile informatice se pot proba usor, in urma expertizarii unitatii.