avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate Nicoleta Sisca

Activitate Nicoleta Sisca

Va multumesc mult pentru raspuns...insa nu se specifica nicaieri ca taxa de timbru se plateste la sediul fiscal al debitorului, adica in Bucuresti...Asta inseamna ca pentru 1 leu trebuie sa fac 2 drumuri...mi se pare anormal...

Va multumesc oricum.
Buna ziua,

Revin cu un update si totodata cu o rugaminte: Mi s-a deschis dosarul si va trebui sa ma duc sa ridic acel certificat de grefa. Eu fiind din Bucuresti si ca sa nu fac doua drumuri, puteti sa-mi spuneti daca cele 2 timbre necesare certificatului de grefa le pot cumpara din Ramnicu Sarat sau este musai sa le iau din Bucuresti? Pe site-ul lor am vazut ca trebuie sa achizitionez 2 timbre: unul judiciar de 0,15 ron, iar celalalt este pentru o taxa de timbru de 2 ron, insa nu scrie unde anume se platesc...

Va multumesc mult!
Asa este si va multumesc inca o data pentru completari. Din cate am inteles pot verifica online (site-ul se actualizeaza zilnic, insa nu am aparut inca) daca s-a deschis dosarul si abia dupa aceea sa ma deplasez la judecatorie pentru a face o cerere pentru ridicarea certificatului de grefa. De asemenea, am inteles ca ambele timbre necesare pentru acest certificat se platesc in judetul, in raza caruia a fost intocmit PV, respectiv jud. Buzau. Nu as vrea sa zic ,,hop pana nu sar gardul'' insa as putea sa intreb la judecatorie, in momentul in care ridic certificatul de grefa, daca permisul se mai gaseste in Buzau, sau daca a fost trimis in Bucuresti?

Cu respect.
Va multumesc frumos! M-am linistit:)
Răspuns la discuția Rovinieta pe parbriz?!
Va multumesc frumos!
Buna ziua,

O nelamirire am referitoare la obligatia punerii rovinietei pe parbrizul masinii. Am primit un PV de contraventie datat cu 7 iunie 2011, care ma anunta faptul ca la data de 10.12.2010 am fost fotografiata (si mi se da si numarul fotografiei ca proba...) cum ca n-as fi avut rovinieta. Este obligatorie punerea acesteia pe parbriz?!

Multumesc.
Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare:

Daca termenul legal de 15 zile pentru depunerea contestatiei impotriva PV de contraventie s-a incheiat pe data de 27 iunie (motiv: permis suspendat pt 90 zile pt depasirea vitezei in afara localitatii - fara probe) , dar am trimis plangerea ( in jud. Buzau) cu recomandata cu confirmare de primire prin posta la data de 23 iunie, ma incadrez dpdv legal in termenul mai sus mentionat? Cei de la posta mi-au spus ca va dura cateva zile pana va ajunge confirmarea inapoi (mentionez ca sunt din Bucuresti)

Va multumesc foarte mult!